
Az MSZP vasárnapi elnökségi ülésén "dobta be" először Gyurcsány Ferenc a tegnap meghirdetett hét pontból álló, a politikai korrupciót felszámoló, a tiszta közélet megteremtését célzó javaslatcsomagját - tudta meg a Népszabadság. A lap szerint az MSZP-ben általános vélekedés volt, hogy a Zuschlag-ügy rossz fényt vet a pártra, abban a tekintetben azonban megosztottak voltak a szocialisták, miként vágjanak vissza az ellenzéknek.
A párt egy része nyugodt reakciókat, másik része kemény ellencsapást szorgalmazott, végül az a kompromisszumos megoldás született: a "közvetlenül nem védekezés" stratégiáját választják.
A miniszterelnök tegnap az Országgyűlés plenáris ülése előtt tájékoztatta a szocialista frakció tagjait elképzeléseiről. Egyedül az merült fel kritikai észrevételként, hogy "nem szabad összemosni a feketegazdaság elleni harcot és a képviselők költségtérítésének ügyét, ezzel ugyanis maga a kormányfő kriminalizálja saját politikustársait".
Később a kormányfő sajtótájékoztatót tartott, melyen közölte: korábban az volt a politikusi gyakorlat, hogy ha az egyik oldalon kipattan egy botrány, nyomban a másik oldal régi-új ügyeivel támadtak vissza. Mint mondta, ezt nem szeretné folytatni, ezért nem akarja elővenni a Fidesz kormányzásának idejéből a pártközeli cégek eladásának ügyét, miként azt sem, miként lett egy "pártpénztárnokból APEH-elnök".
A Gyurcsány bejelentette "tisztasági csomag" lényege a következő: szigorú, átfogó párt- és kampányfinanszírozási törvény, mely a pártok költségvetésén és magánszemélyek adományain kívül minden más támogatást kizár, s a kampány időszakában korlátoznák mind a kormány, mind a civil szervezetek politikai reklámját. Megszüntetnék az ifjúsági szervezetek felemás helyzetét, nem kapnának állami támogatást a pártpolitikában részt vevő civil szervezetek, és szigorú összeférhetetlenségi törvényt alkotnának a pályázatok elbírálása esetében: kizárnák mindazokat, akik érintettek a döntéshozatalban, sőt, azok hozzátartozóit is. Rendszeressé és kötelezővé tennék a magasabb beosztású köztisztviselőknek a vagyonosodási vizsgálatot, és helyreállítanák a főállású országgyűlési képviselőség intézményét.
Ami a tisztasági csomag eddigi "politikai utóéletét" illeti: Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke hiteltelennek nevezte a kezdeményezést, arról, hogy támogatják-e azt, egyelőre nem nyilatkozott. A KDNP szerint a miniszterelnök javaslatai megfogalmazásával "a tolvaj kiált pandúrért". Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője pedig úgy vélte: az őszödi beszéd után egy újabb beismerésről van szó, mely kapcsán a kérdés igazán az, a Zuschlag- és a Weiszenberger-ügy nélkül is megszületett volna?
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter az uniós pénzek ellenőrző eseti bizottság tegnapi ülésén ismét kijelentette: garantálja azt, hogy az uniós pénzek elosztásában nincsenek és nem lesznek maffiamódszerek. Hogy nem lesz több visszaélés, azt nem állíthatja, csak azt, hogy ilyen esetben haladéktalanul eljár az elkövetővel szemben.
hirado
2007.10.02. 09:24