
Budapesten több mint egy óra, vidéken pedig akár másfél óra is lehet, mire egy mentő beér a beteggel a kórházba. Az ÁNTSZ főorvosa szerint a mentők gyakran túl sok időt töltenek a helyszínen a beteg stabilizálásával, ezért a kórházban már túl kevés idő marad a legfontosabb kezelésekre. Minden ötödik település közelében nincs mentőállomás, ezekre akár fél óráig is eltarthat, mire eljut a segítség.
20-30 perc várakozás egy infarktusos betegnek akár az életébe is kerülhet. Évente 5-6 új mentőállomást építenek, tehát nagyjából 3-4 év kell ahhoz, hogy mindenhová kiérjen a mentő negyedóra alatt. De ez még csak az odaút. Az orvosok szerint legalább ennyi múlik azon is, mikor ér be a mentő a beteggel a kórházba. Ezt eddig csak egy budapesti kerületben mérték, ott több mint 70 percbe telt.
Az igazi ellátáshoz pontos diagnózisra van szükség és megfelelő technikai háttér - ez azonban a legtöbb betegségnél a helyszínen nem biztosítható - mondta az ÁNTSZ sürgősségi szakfelügyelő főorvosa. Berényi Tamás szerint a mentők ahelyett, hogy sietnének, sokszor túl hosszú ideig foglalkoznak a helyszínen a beteggel.
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője szerint az a fontos, hogy minél hamarabb kiérjenek. Elképzelhető olyan eset, amikor már a helyszínen mindent meg kell tenni a beteg életének megmentése érdekében. Ez elhúzódhat, akár 30-45 percet is igénybe vehet - mondta Győrfi Pál.
Hamarosan az egész országban megvizsgálják, mennyi idő alatt érnek be a beteggel a mentők a kórházba. A cél az, hogy ez ne legyen több egy óránál.
hirado
2007.09.28. 23:06