> Topolánszky a bábúkról, a kulcsfigurákról és Gyurcsányról, akinek nemzetegyesítő illúziói voltak

Topolánszky Ákost 2003 októberében menesztették az ifjúsági és sportminisztériumból, ma a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese. A hvg.hu-nak adott interjújában az egykori tárcán belül kialakult informális hierarchiáról, a "visszautasíthatatlan" követelésekről, a pályázati pénzek elosztását eleve meghatározó politikusi előzsűriről beszél, és feltárja kirúgásának valódi körülményeit.
Debreczeni József könyvében Gyurcsány Ferenc felidézi az ifjúsági és sportminisztérium élén eltöltött időszakot, és kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkárát, Topolánszky Ákost "elsőrendű szakembernek, tisztességes köztisztviselőnek" nevezi.
Topolánszky Ákos azt mondta: a Zuschslag-ügy pontos részleteit nem ismeri, és nem is akar róla véleményt mondani, hiszen az ifjúsági szakterület pénzeit érinti.
Marionettfigurák és kulcsszereplők
Topolánszky a hvg.hu-nak elmondta: Ocsovai Tamást, aki szintén helyettes államtitkár volt, jól ismerte, sokat beszélget vele, ismerte problémáit is. Ő úgy tudja pártpolitikai vonalról érkezett, valószínűleg azért is választották ki, mert erre a posztra politikai marionettfigura kellett.
Kulcsfigura volt viszont Mesterházy Attila, az akkori politikai államtitkár, aki meglehetősen agresszíven vezényelt Ocsovainak, közvetítette számára a mindenkori igényeket. A minisztérium felügyeletét a parlament ifjúsági és sportbizottsága látta el, amelyben Zuschlag János és az ügyében most elhíresült társai kivétel nélkül tagok voltak.
A politikailag kézivezérelt Ocsovai az ifjúságpolitikai területen működött, ahol naponta kellett volna vállalnia a konfliktust Zuschlaggal, Topolánszky az interjúban Zuschlagot politikai ripacsként minősíti.
A volt államititkár Gyurcsány és Mesterházy viszonyáról pedig azt mondta: úgy emlékszik sok konfliktusuk volt egymással, mert igen eltérő nézeteket vallottak, de mostanra fűzi hozzá Topolánszky, biztosan megkedvelték egymást.
Arra a kérdésre, hogy utasították-e őt is a politikusok Topolánszky azt mondta: "tudták rólam, hogy pártpolitikai értelemben nem vagyok utasítható, és őrzöm az integritásomat. A nyomás ugyanakkor erős volt, ezért magamnak is el kell számolnom saját lelkiismeretem előtt olyan helyzetekkel, amikor nem tudtam elég karakán lenni. "
Megjelent Gyurcsány
Gyurcsányhoz fűződő kapcsolatáról Topolányszky úgy nyilatkozott: új idő, új dalaival érkezett Gyurcsány a miniszteri bársonyszékbe, és meglehetősen sokat beszélgettek.
Topolánszky úgy emlékszik: Gyurcsány sokat hangoztatta: vissza kell ugrasztania az agarakat, azaz korlátozni kell a politika megrendeléseket, távol kell tartani a lobbistákat a minisztériumtól. Mi itt közpénzekről döntünk, ebbe a pártpolitika ne üsse bele az orrát" idézi a hvg.hu-nak adott interjújában Gyurcsányt Topolánszky. És hozzá teszi: Gyurcsánynak akkor még nemzetegyesítő illúziói voltak, bizonyos értelemben közvetítői szerepre törekedett az MSZP és a Fidesz között és ezt Topolászky szerint nyíltan is vállalta.
Menesztése
Topolánszky a minisztériumból való kirúgásáról azt mondja: nyilvánvalóan politikai oka volt a menesztésének, de hozzá teszi azt is, hogy hálás lehet azért, hogy felmentése ellen a szakma egésze, addig nem látott egységben, egy napon belül tiltakozott.
Úgy emlékszik egy napon át tárgyalt Gyurcsánnyal az ügyről, aki hosszasan kereste a mentséget, és többek között egy technikai érvre hivatkozott.
Topolánszky elárulja, ha egyszer módja lesz rá meg fogja kérdezni Gyurcsánytól miért hagyta ott minisztériumát úgy a miniszterelnöki székért, hogy a tárca rendkívüli veszteségeket szenvedett, és ezt a költségvetési cunamit még azóta sem tudta kiheverni.
hirado
2007.09.27. 12:44