
Nyugtalanságát fejezte ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa a mianmari helyzet miatt, és önmérsékletet sürgetett, elsősorban a mianmari katonai kormányzat részéről, azt szorgalmazva, hogy a junta engedélyezze az ENSZ-főtitkár különmegbízottjának látogatását.
A Biztonsági Tanács szerdán tartott rendkívüli ülést a testület európai tagjainak kérésére. A tagok megosztottsága miatt azonban a testület nem adott ki hivatalos nyilatkozatot, amelyben elítélte volna a mianmari tüntetések erőszakos megtorlását.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió arra kérte a BT-t, hogy ítélje el a békés tüntetések erőszakos elfojtását, és vegye fontolóra szankciók elrendelését. A mianmari katonai kormányzattól pedig azt követeli, hogy kezdjen párbeszédet Aung Szan Szú Csi Nobel-békedíjas ellenzéki vezetővel és az etnikai kisebbségekkel.
Szerdán és csütörtök reggel összesen 300 papot tartóztattak le. Csütörtökön letartóztatták a burmai ellenzék két vezetőjét, így a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nevű ellenzéki pártnak most már szinte valamennyi felső vezetője házi őrizetben vagy börtönben vagy rendőrségi fogdában van. A hajnalban elhurcolt ellenzékiek bűne valószínűleg az volt, hogy nyilatkoztak a külföldi sajtónak és bírálták a burmai juntát
Kína azonban világosan közölte, hogy nem ért ezzel egyet. "Meggyőződésünk, hogy a szankciók nem használnak az ilyen helyzetekben" - jelentette ki Vang Kuan-ja, Kína ENSZ-nagykövete. Kínával egyetért Oroszország is abban, hogy az emberi jogok kérdéseinek nincs semmi köze a békéhez és a stabilitáshoz, márpedig a Biztonsági Tanácsnak akkor van joga beavatkozni, ha veszély fenyegeti a békét és a stabilitást.
"Kína és a BT más tagjai számára a mianmari helyzet bizonyos problémákat vet fel, de a jelenlegi szakszban ezek a problémák nem fenyegetik a regionális és a nemzetközi békét és biztonságot" - mondta a kínai diplomata a BT ülése után.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az ENSZ-közgyűlés 62. ülésszakán tartott nyitóbeszédében kedden jelentette be, hogy rövidesen különmegbízottat küld Mianmarba. Megbízottja, Ibrahim Gambari azonban még nem kapott vízumot a mianmari hatóságoktól, noha már szerda este szeretett volna elutazni az ázsiai országba.
A mianmari biztonsági erők figyelmeztető lövéseket adtak le csütörtökön a levegőbe a helyi idő szerint kora délelőtti órákban, hogy távozásra bírják Rangun keleti részén a kis csoportokban gyülekező tüntetőket - közölték szemtanúk.
Az ország legnagyobb városának központi részén, a Szule pagoda környékén ugyanakkor már tízezer tüntető gyűlt egybe a reggeli órákban, dacolva a kormány által kihirdetett gyülekezési tilalommal.
A tüntetők ott is rohamrendőrök és katonák sokaságával néznek farkasszemet, de arról a helyszínről eddig nem érkezett jelentés figyelmeztető lövésekről, a karhatalom erőszakos beavatkozásáról.
hirado
2007.09.27. 10:01