
Nagyjából bruttó 800 ezer forintot - az államtitkári fizetés szintjét - tartaná elfogadható fizetésnek a parlamenti képviselők számára Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki egy kereskedelmi televízió reggeli műsorában úgy vélekedett, hogy ez a díjazás a munka mennyiségét és a felelősségi viszonyokat is tükrözné.
Gyurcsány azt is mondta, tudja, hogy ez egy nyugdíjból élő embernek rengeteg pénz, de ha nem akarják, hogy a parlamenti képviselők "olcsójánosok" legyenek, akkor a munkájukhoz, felelősségükhöz mérten meg kell őket fizetni.
A parlamenti pártok éveken keresztül nem merték kimondani, hogy másokéval együtt a képviselői fizetéseket is növelni kell, hanem egy rossz kompromisszummal, összekacsintással a jövedelememelést elbújtatták a költségtérítésben. Ezt kell kifehéríteni, rendbe tenni, elvállalni.
Gyurcsány Ferenc kiemelte, ma egy átlagos képviselői fizetés annyi, mint egy nagyvállalat középvezetőjéé vagy egy főosztályvezetőjé a minisztériumban. Szerinte nem keresnek sokat a képviselők, amit nettóban kapnak, az kevés a környező országokhoz képest is. Kijelentette, azért küzd, hogy a képviselők normális fizetést kapjanak, de átláthatóan.
Az interjúban arra nem kérdezett rá a riporter, hogy az Országházba be nem járó vagy a miniszterelnök felszólalásakor rendszeresen távozó képviselők is ugyanezt az összeget kapják-e.
A miniszterelnök az őszi ülésszak első napján 48 pontban ismertette a kormány előtt álló feladatokat, és a következő egy év teendőit. Az "új rend" tíz pontja közé sorolta a képviselői költségtérítés átláthatóbb és a képviselői munkavégzés szigorúbb szabályozásának kialakítását. A frakcióvezetőknek és a házelnöknek küldött levelében - amelyben a probléma rendezésére az Országgyűlést kérte fel - a miniszterelnök úgy fogalmazott: mindkét ügy a társadalmat élénken foglalkoztatja és az emberek többségét joggal irritálja.
A keddi ötpárti egyeztetésen a frakciók megállapodtak abban, hogy változtatnak a költségtérítés szabályain és a hiányzások szankcionálásán. Kinyilvánították, hogy ennek alapja az lesz, hogy a képviselőknek se járjanak kiváltságok. A javaslat elkészítésével az Országgyűlés Hivatalát bízták meg.
Nem értek egyet azzal, hogy amíg ülésezik a parlament, addig kint el lehet mondani, hogy milyen törvényt szabad elfogadni és milyet nem - jelentette ki Gyurcsány Ferenc az interjúban.
Hangsúlyozta: a képviselőnek a saját lelkiismeretére és szakmai meggyőződésére kell hallgatnia a szavazásoknál, a gyülekezési törvény pedig kimondja, hogy bíróságra, népképviseletre nem lehet nyomást gyakorolni.
"Szerintem ebben folyamatosan bizonytalankodik a jogalkalmazó" - hangoztatta.
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint lehet tüntetni a parlament előtt, de nem szabad megengedni, hogy a bent ülő képviselő azon gondolkodjon, amikor kimegy, ér-e retorzió, mert akkor már nem függetlenül dolgozik.
Hozzátette: "végtelenül sajnálja, hogy képviselőknek nekimentek a parlament előtt, és a képviselők ebben nem kaptak védelmet".
Arra a kérdésre, hogy mit jelentett a szombati MSZP rendezvényen az a megfogalmazása, hogy az ellenzéknek 2010-ben vele lesz dolga, azt válaszolta: ezt azt jelenti, hogy a politikának, amit képvisel nincsen alternatívája. Mint mondta, világosan üzenni akart az ellenzéknek is, hogy nem lehet elmenekülni a küzdelem elől, a választók dönteni fognak visszafelé fordulás politikája és az által képviselt út között.
hirado
2007.09.26. 10:47