Vegyesen értékelik a piaci elemzők az OMV kedd reggel megjelent szándéknyilatkozatát a Mol megvásárlására.
Miró József, az ERSTE Bank elemzője szerint a Mol részvényesei döntenek majd arról, hogy az OMV-vel képzelik-e el a jövőt, vagy hisznek a Mol menedzsmentjével. Az elemző az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: a kérdést az fogja eldönteni, hogy a Mol menedzsmentje, illetve az OMV meg tudja-e győzni a részvényeseket arról, ki tud nagyobb értéket teremteni a részvényesek számára. A szakértő arra számít, hogy az OMV hamarosan rendkívüli közgyűlés összehívását fogja kezdeményezni a Molnál. Az OMV jól felkészült, komplett stratégiája van a jövőre nézve, amelynek néhány részletét már le is tette az asztalra. Korábban a Mol menedzsment is előállt a 2010-ig szóló növekedési terveivel, ami nem volt túl meggyőző, de azóta változott a cég, és ez alapján változhat a menedzsment stratégiája is - fejtette ki az ERSTE elemzője.
Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője szerint az egyik lehetséges variáció, hogy a Mol menedzsment továbbra is elutasítja az OMV ajánlatát, és további saját részvény vásárlásokba kezd, hogy elérje az 50 százalékos kontrollt. (Jelenleg a Mol különböző konstrukciókban több mint 40 százaléknyi részvényt ellenőriz).
A másik szcenárió szerint közelednek az álláspontok az OMV és a Mol menedzsmentje között, és a Mol a korábbi kommunikáció ellenére, mégis hajlandó valamiféle megegyezésre az OMV-vel. Ebben az esetben a 32 ezer forintos vételi ár lehet a kiindulási alap - mondta az elemző az MTI-nek.
Hozzátette: az OMV-nek azonban szüksége van arra, hogy a Mol független részvényesei őt támogassák, és ennek hatására a Mol igazgatósága hajlandó legyen az együttműködésre.
Egyelőre a piac várja a további híreket, és kulcskérdés lesz a Mol reakciója. Az OMV ajánlata azonban mindenképpen az árfolyamemelkedés irányába hat - fejtette ki Tapaszti Attila.
Az elemző elmondta azt is, hogy az OMV részvények árfolyama 3-4 százalékos mínuszban is volt délelőtt a bécsi tőzsdén, ami azt mutatja, hogy az ottani részvényesek egyelőre nem állnak pozitívan az ajánlathoz a sok kérdőjel miatt.
Az Index.hu internetes portál szerint az osztrákok próbálkozásának időzítését, illetve a magyar kormány megkeresését magyarázhatja a magyar parlament előtt fekvő "Lex Mol" törvényjavaslat. Az Index.hu-nak nyilatkozó Vágó Attila, a Concorde elemzője szerint az osztrák cégnek nincs, vagy legfeljebb minimális esélye van arra, hogy célt érjen.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője azonban úgy reagált, logikus az osztrákok lépése, hozzátéve, hogy feltételezhetően az igazi "csata" Brüsszelben folyik a Mol és az OMV között.
A portfolio.hu szerint a Mol tulajdonosi struktúráját tekintve kérdéses, hogy az OMV által szabott feltételek teljesülnek-e, s az osztrák cég tud-e 50 százalék feletti tulajdonrészt szerezni a Mol-ban, ami a konszolidálásához szükséges.
A portfolio.hu úgy véli, a Mol menedzsmentje el fogja utasítani az OMV ajánlatát, és mivel az OMV feltételeinek teljesítése gyakorlatilag a Mol vezetésén múlik, véleményük szerint patthelyzet alakul majd ki a Mol tulajdonosi struktúrájában.
hirado
2007.09.25. 11:59