HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Áll a bál a tőzsdén? Felfüggesztették a Mol részvények kereskedését

t: 203

Áll a bál a tőzsdén? Felfüggesztették a Mol részvények kereskedését

Az OMV igazgatósága kész a Mol részvényeseinek 32 ezer forintos részvényenkénti vételáron ajánlatot tenni, amint lehetővé válik, hogy a társaság irányításában a szavazatoknak is legalább 50 százalékát megszerezzék - közölte az osztrák olajtársaság kedden.

Megugorhat a BUX index

A Mol fölfelé húzhatja a BUX indexet, miután az OMV bejelentette, hogy 32.000 forinton hajlandó vásárolni a magyar olajtársaság részvényeit. Péter János, a KBC Securities üzletkötője elmondta: egyelőre nem egyértelmű, hogy az OMV milyen formában kívánja tovább növelni - a mostani bejelentés szerint - 20,2 százalékos részesedését a Molban. Hivatalos nyilvános vételi ajánlat egyelőre nem érkezett az OMV-től, valószínűbb, hogy piaci vásárlásokkal akar további részesedést szerezni. Mindezek alapján a Mol piacán élénk forgalom és áremelkedés várható, ami az indexet is fölfelé húzhatja - mondta Péter János.

Jelenleg ennek akadályaként említik a Mol alapszabályában rögzített 10 százalékos szavazati korlátot, és a menedzsment által különböző módszerekkel kontrollált részvényeket. Az OMV azt is bejelentette, hogy az eddig ismert 18,6-ról 20,2 százalékra növelte tulajdonrészét a magyar olajtársaságban.

A 32 ezer forintos vételár 43,6 százalékos felárat jelent a Mol-ban történt spekulatív befektetések kezdete előtti, azaz a május 21-ei 22.290 forintos árhoz képest és 18,7 százalékkal magasabb, mint a hétfői záróár. Ezen túlmenően az OMV hajlandó az ellenérték 25 százalékáig saját részvényeket felajánlani - olvasható az osztrák olajtársaság közleményében.

Amint a Mol alapszabályából eltörlik a 10 százalékos szavazati korlátot és bevonják a menedzsment által kontrollált saját részvényeket - amelyek volumenét az OMV közleménye szerint a tőkepiaci szereplők 40 százalékosra teszik- az osztrák társaság megteszi vételi ajánlatát. Az ajánlat akkor lesz érvényes, ha azzal a szavazatok legalább 50 százalékát megszereznék és az Európai Unió is jóváhagyja a tranzakciót - derül ki a közleményből.

Az akadályok felszámolása lehetőséget teremtene arra, hogy a Mol független részvényesei maguk döntsenek az ajánlatról. A társaság igazgatóságának tevékenysége miatt a Mol részvényeseinek eddig erre nem nyílt lehetőségük - közölte az OMV.

Az OMV előzetes fúziókontroll eljárást kezdeményezett az Európai Bizottságnál. Az eddig rendelkezésre álló részletes elemzések és tárgyalások alapján az egyesített működésű társaságnak bizonyos eszközeit értékesítenie kellene. Az OMV azonban úgy látja: ezek az értékesítések a működés egyesítésében rejlő előnyökre lényegi hatással nem bírnak. Az OMV a javasolt tranzakció finanszírozására már banki szindikátust szervezett - közölte az osztrák olajtársaság.

Az OMV 2007. június 25-én jelentette be, hogy 18,6 százalékra növelte a MOL-ban fennálló tulajdonosi részesedését. Az osztrák olajtársaság részesedése jelenleg 20,2 százalékos a MOL-ban - közölte az osztrák vállalat. Az újabb részvényszerzéssel az OMV megerősítette befektetését egy olyan társaságban, amelyet hosszú idő óta nagyra értékel. A részvényszerzés továbbá a két társaság hosszú távú együttműködésének lehetőségét is meg kívánta teremteni - közölte a társaság. Az OMV Igazgatóságának meggyőződése, hogy az OMV és a MOL működésének egyesítése egy kivételes stratégiai lehetőség egy olyan vezető európai integrált gáz- és olajipari társaság megteremtésére, amely tevékenységének fókuszában Közép- és Kelet-Európa gyorsan növekvő régiói állnak.

hirado

2007.09.25. 10:03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek