
Megugrott az elmúlt három hónapban a banki adóslistán szereplő személyek száma. A Központi Hitelinformációs Rendszer lakossági adatbázisában – közismert nevén a BAR-listán – augusztus végén csaknem 420 ezer magánszemély 660 ezer mulasztását tartották nyilván – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Rácz Lajos, a rendszert üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mindez azt jelenti, hogy három hónap leforgása alatt csaknem húszezerrel gyarapodott a hiteleiket törleszteni képtelenek tábora, miközben a mulasztások száma ugyanebben az időben 60 ezerrel emelkedett. Ez utóbbi azért magasabb az adóslistán szereplőkénél, mert sokan több pénzintézetnek sem tudják fizetni hiteleik törlesztőrészletét.
A BAR-listát változatlanul az az adós vezeti, aki törlesztéseivel egyszerre 18 bank felé került késedelembe. A szabályok szerint a banki feketelistára azok az adósok kerülhetnek fel, akik legalább a havi minimálbér összegével több mint 90 napja tartoznak valamelyik banknak. A tartozások kiegyenlítése, illetve a mulasztás megszüntetése után még öt évig tartják nyilván a rossz adósokat a BISZ adatbázisában. A BAR-listások öt évig csak kedvezőtlen feltételek mellett vagy egyáltalán nem tudnak hitelhez jutni.
Az elmúlt hónapokban a lekérdezések száma is megnőtt: a hitelfelvételek kapcsán egy hónapban immár 400 ezer alkalommal fordulnak információért a hitelinformációs központhoz. A több lekérdezést nemcsak a változatlanul igen erős hitelfelvételi kedv indokolja, hanem az is, hogy egyre többen ütemezik át hiteleiket, illetve régi forintkölcsöneiket devizaalapúra cserélik ki.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint folyamatosan emelkedik a bedőlt hitelek száma. Jelenleg az áruhitelek mintegy 8 százalékát nem tudják törleszteni az adósok. Valamivel kedvezőbb a helyzet az autóvásárlási és a személyi kölcsönöknél, a legfegyelmezettebben pedig az ingatlanfedezettel ellátott kölcsönöket törlesztik a családok.
Magyar Nemzet
2007.09.21. 14:19