
A tervek szerint a jövő évi adócsomag számos pontja is a nagyobb szigorról szól. Ha például valaki valótlan adatot közöl vagy késve teljesíti bejelentkezési, változásbejelentési, bevallási kötelezettségeit, nem vezeti megfelelően a könyvelést, nem tudja igazolni az általa forgalmazott áru eredetét, nehezíti az APEH- ellenőrzést, üzletbezárást vagy végrehajtást, a korábbinál jóval nagyobb büntetést is kaphat.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke, a Versenyképességi Kerekasztal adózásért felelős tagja szerint az egymilliós bírságnak már lehet hatása, ám kérdéses, valóban alkalmazzák-e majd ezt, illetve hogy ezt következetesen teszik-e, és ténylegesen a szándékos adóelkerülőkkel szemben. A szakértő szerint jó lett volna, ha a nagyobb büntetési tételek mellé komolyabb jogorvoslati lehetőség is társul, mint ma.
Az újonnan alakuló cégek – előírás szerint ötödének – ellenőrzése kapcsán szkeptikus Zara: azt mondja, aki illegális tevékenységre hozna létre céget, így is megteszi majd, csak kivárja az ellenőrzést. Hogy a közbeszerzéseknél az alvállalkozók kifizetését (100 ezer forint felett) nullás adóigazoláshoz kötnék, jó kezdeményezésnek tartja a szakértő, de hozzáteszi: ennek a hatékonysága is a megvalósításon múlik. Az adócsomag több pontján is megjelenő egyetemleges felelősség (például láncügyletnél az egymással kapcsolatban álló cégeknél vagy közbeszerzésnél az alvállalkozói viszonyban álló kapcsolt vállalkozásoknál) érvényesítése szerinte munkaigényes, és fontos, hogy gyors legyen a hatóság, nehogy előbb eltüntessék a cégekből a pénzeket.
A felelősségi viszonyok bizonyos mértékű átrendezésével együtt jár az is, hogy a jövőben sokkal jobban utána kell járni annak, kivel is köt szerződést a vállalkozó. Ebben segítségére lesz az APEH honlapja is, a tartósan 100 milliós adótartozást felhalmozó cégek, eva- és áfaalanyok mellett azon adózók adatai is megjelennek, amelyekkel szemben az adóhatóság végrehajtási eljárást folytat, valamint valamennyi jogi személyé is.
Magyar Nemzet
2007.09.18. 10:45