
Kétszeresére, sőt van ahol háromszorosára drágulhat a víz - ha eladják a vízműveket. A privatizáció elkerülhetetlen, a mostani tulajdonosoknak, az államnak és az önkormányzatoknak nincs pénzük a teljes felújításra.
Márpedig azzal nem lehet tovább várni, hiszen a vízművek berendezései és a vízvezetékek már nagyon öregek, így velük nem lehet betartani a szigorú uniós vízminőségi szabályokat. Az új tulajdonosok pedig folyamatos áremelésekkel fedezik majd a felújítás költségeit.
Szörnyű állapotban lévő vízcsöveket rejt a föld mélye országszerte. Emiatt tetemes mennyiségű víz folyik el a semmibe.
"Ma a magyarországi átlagos hálózati veszteség eléri a 30 százalékos mértéket. Tehát a megtermelt víz 30 százaléka nem jut el a fogyasztóhoz, az mind veszteség" - mondta a Híradónak Ányos József, a Magyar Víziközmű Szövetség
elnöke.
Emiatt égetően szükség lenne a rozsdás csövek cseréjére. Csakhogy sem erre, sem a vízművek berendezéseinek korszerűsítésére nincs pénze az államnak.
Pedig ezt az unió is előírja. Vagyis ennek költségeit a privatizációt követően már az új tulajdonosoknak kell állniuk. Ezért szinte borítékolható, hogy jelentősen nőnek majd a vízdíjak.
Kóthay László, a Környezetvédelmi Minisztérium szakállamtitkára elismerte:
"Valóban lesz díjnövekedés. Ez annak a függvénye, hogy milyen beruházásokat kell a víziközműben megcsinálni. Eredményezhet ez 50, illetve 100 százalékos díjnövekedést."
Sőt, lesznek olyan települések, ahol még ennél is nagyobb lesz a drágulás mértéke. A vízközművek tervezett privatizációja már önmagában is áremelkedést hoz magával.
Budapest vízfogyasztása a szombati napon déli 12 óráig 215 ezer 250 köbméter volt...
A Fővárosi Vízműveket 1997-ben már privatizálták. Rögtön rá több mint 15 százalékkal emelkedtek a díjak. A válallat vezetője szerint leginkább azért, mert a korábbi árak nem tükrözték a tényleges költségeket.
Ahhoz, hogy ennél nagyobb drágulás ne következzen be máshol, a privatizációt követően, mihamarább meg kellene alkotni a víziközmű törvényt.
"Egy esetleges privatizációnál nagyon fontos lenne a víziközmű törvényben szabályozni az árképzés módját. Szerintem célszerű lenne limitálni az ivóvízben tovább hárítható nyereség tartalmat, mint felső korlátot" - mondta Harangy Csaba, a Fővárosi Vízművek vezérigazgatója.
A Híradó információi szerint bármilyen sürgető is lenne ez a törvény, várhatóan csak jövő év szeptemberére készül el. Addigra már privatizálni fogják a vízműveket.
hirado
2007.09.15. 21:39