HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Gyurcsány: Brutális őszinteség jellemzi, amit csinálunk

t: 837

Gyurcsány: Brutális őszinteség jellemzi, amit csinálunk

Az őszi zavargások megrázták az országot, és ez alól a rendőrök sem voltak kivételek, őket is váratlanul érték az erőszakos események – jelentette ki Gyurcsány, annak említése nélkül, hogy a kormányellenes megmozdulások az ő zárt körben elmondott beszédének kiszivárgásával vették kezdetüket.

Ismert: az őszödi beszédben Gyurcsány többek között nyomdafestéket nem tűrő módon, sértő jelzőkkel illette Magyarországot.

Hazudtak-e?

Én a fejlesztésekkel kampányoltam, miközben megmondtam, hogy nincs tovább szociális kárpótlás, a gazdaság nincs jó állapotban – mondta Gyurcsány Ferenc annak kapcsán, hogy hazudtak-e, becsapták-e a választóikat, amikor szintén egy tőle származó idézettel „nem bontották ki az igazság minden részletét" a 2006-os választási kampányban. „Ripacskodtunk tizenhét évig" – fogalmazott, hozzátéve: „tényszerűbben, őszintébben beszéltem az ország problémáiról". „Brutális őszinteség jellemzi, amit csinálunk" – hangoztatta. Gyurcsány Bokros Lajosra, az 1995-ös megszorító intézkedéseket bevezető pénzügyminiszterre hivatkozott, mondván, utoljára neki volt bátorsága a szükséges lépéseket megtenni.

Egészségügy: lesz profitorientált biztosítói rendszer

A profitorientált biztosítók bevezetése kapcsán az átalakítás sebességében nem ért egyet az MSZP és az SZDSZ: a szocialisták lassú, a szabad demokraták gyors átmenetet szeretnének – mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő. „Lesz január 1-jétől több-biztosítós egészségügyi rendszer" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a rendszerben az állam a stabilitást, a magántőke pedig a dinamizmust kell, hogy biztosítsa.

Gyurcsány Ferenc fontos kérdésnek nevezte azt, a kormány mennyire engedi, hogy a piaci szereplők maguk határozzák meg, miből és mennyi hasznuk lehet, és azzal mit kezdjenek. „Ez egy olyan piac, amiben nem szabad elengedni a piaci szereplők kezét, a magántulajdonosok kezét, mert nincs elég tapasztalatunk, és félő, hogy rossz esetben majdnem annyi kárt okoznak, mint amennyi hasznot hoznak" – fogalmazott az Inforádió Aréna című műsorában kedd este. Rámutatott arra, hogy az állam határozná meg az árakat, a járulékok mértékét és a szolgáltatások körét.

Bár a korábbi egészségügyi miniszter, Molnár Lajos szerint az egészségügy átalakítását fordítva kellett volna kezdeni, a miniszterelnök szerint, ha először a biztosítási rendszert próbálták volna meg átalakítani, akkor még mindig vitatkoznának erről, és nem történt volna semmi.

Azzal kapcsolatban, hogy az ellenzéki pártok ígéretük szerint, kormányra kerülésük esetén visszaállítják az állami biztosítási rendszert, Gyurcsány Ferenc azt mondta: „Nem eszik olyan forrón a kását!". Kifejtette, hogy a rendszernek működnie kell attól függetlenül, ki képviseli a magyar államot. Hozzátette: még a törvényhozási többség sem elegendő bizonyos változtatásokhoz. Az ember időnként ellenzékben mond olyat, amit később – ha kormányra kerül – nem valósít meg – fűzte hozzá.

A nyugdíjrendszerről szólva kifejtette: a mai nyugdíjak a reform után is megőrzik értéküket. Megjegyezte azt is, hogy a nyugdíjkorhatárt az átlagéletkorhoz kell igazítani.

Népszavazás: tízmilliárdokat vonunk el, ha...

Az állampolgárok fizetési kötelezettségeiről népszavazást tartani komolytalan dolog – mondta a miniszterelnök. Ha megkérdeznék a polgárokat: szeretnék-e, ha az áfa 10 százalékra csökkenne, a BKV-jegyek ára pedig a felére, akkor meglenne a többség – tette hozzá.

Nem zárkózott el ugyanakkor a referendum eredményeként előálló problémák rendezése elől. Azt mondta Gyurcsány Ferenc, ha a népszavazással elutasítja a választók többsége a tandíjat, megtalálják a módját annak, hogy rendezzék a kérdést. Igaz, tette hozzá, ha 20-30 milliárd forintot ily módon kivon a kormány a felsőoktatásból, akkor azt máshonnan kell pótolni vagy más csoportokkal kell megfizettetni azt, hogy a diákok tanulhatnak.

A nyugdíjakról szólva kifejtette, a nyugdíjszámítás módja változik meg jövőre, a jelenlegi nyugdíjakhoz nem nyúl a kormány.

Magyar Nemzet

2007.09.12. 11:03

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek