Sem a kormánypárti, sem az ellenzéki frakciók nem tartják aktuális kérdésnek a költségtérítésük átalakítását, bár a miniszterelnök hétfői parlamenti beszédében - a 48 pont egyik elemeként - a kormány nevében felkérte erre az Országgyűlést.
A képviselők szerint érthetetlen, hogy "a politika magán kezdi a megszorítást" szlogen miért mindig csak a parlamentet jelenti. A frakciók elvetik a számvevőszék által korábban felkínált lehetőségeket: a költségátalányt azért, mert a jelenlegi módszer is ezen a rendszeren alapul, a másik ajánlott megoldást, a bruttósítást pedig politikailag vállalhatatlannak tartják, ugyanis szerintük "kommunikálhatatlan" az ily módon képződő akár 7-800 ezer forintos fizetés - írja cikkében a Világgazdaság.
Szili Katalin házelnök "megrendelésére" ez év márciusában az Állami Számvevőszék készített egy összegzést a parlamenti képviselők javadalmazásáról, az európai országok gyakorlatát megvizsgálva. E szerint a legtöbb országban a képviselői munka díjazása az államigazgatás felső szintjéhez igazodik, illetve mindenhol van általános költségtérítés, amelyet az alapdíj arányában határoznak meg. A honatyáknak általában biztosítják az ingyenes belföldi utazást, a kilométerpénz pedig sok esetben a lakóhely és a parlament közötti távolság függvénye, és maximált az erre felvehető összeg. Szinte kivétel nélkül minden országban létezik szállásköltség-térítés nem fővárosi képviselőknek maximált összegben, számla ellenében.
Tehát a fizetésként kapott juttatás mindenhol - így nálunk is - adóköteles, a költségtérítés jelentős részben pedig nem az, az általányösszegeket egy összeghatárig nem kell elszámolni, azon felül viszont igen. A dokumentum szerint a nemzetközi gyakorlattól való eltérést nem a mérték, hanem a bizonylatokkal való alátámasztottság hiánya jelenti.
Az ÁSZ által megoldásként felkínált lehetőségeket a parlamenti frakciók elvetik.
hirado
2007.09.12. 10:32