Lakott területeket nem veszélyeztet a most levonuló árhullám, de ez természetesen nem vonatkozik azokra, akik hullámtérre építkeztek - nekik minden estben számítani kell, hogy bekövetkezik a baj - mondta a Nap-keltében Kóthay László vízügyi szakállamtitkár.
Természetesen van műszaki megoldás arra, hogy ezeket a területeket - ilyen például Budapesten a Római part - megvédjük, de ezek igen költséges beruházások lennének, mondta a szakember, hozzátéve, hogy aki ilyen területen építkezett, az tudta, hogy lehet gond, de bevállalta.
Tegnap késő este egyébként a fővárosban mindkét rakpartot lezárták, teljes hosszában. Először a pestit, utána a budai teljes szakaszáról is elterelték a forgalmat a Duna áradása miatt. A Duna várhatóan szerdán tetőzik 7 méter felett, addigra valószínűleg a rakpartok teljes budapesti szakasza víz alá kerül.
A magas vízállás miatt leállították a kompokat a Szentendrei szigeten, Szigetmonostornál. A Margitsziget alacsonyan fekvő részén pedig éjszaka elkezdtek homokzsákokat rakni, csaknem 100 méter hosszan.
A Dunán eddig több mint 300 kilométeren rendeltek el árvízvédelmi készültséget, a Szigetközben a legmagasabb, harmadfokú a védekezés.
Mától gyorsulhat az apadás
Nem emelkedett tovább a Lajta vízszintje az éjszaka, a mosonmagyaróvári vízmérce hétfő délután óta 253 centimétert mutat. Jelentősen apadt viszont a Duna: a hétfő reggeli tetőzéshez képest pontosan fél méterrel lett kisebb a víz Nagybajcsnál.
A Mosoni-Duna is húzódik vissza, Győrnél kedden reggel 5 órakor már csak 598 centimétert mértek. Hétfő délután ott még 622 centiméter volt a vízállás. A térségben csak néhány helyen volt kisebb eső, ezért a szakemberek szerint az apadás kedd reggeltől felgyorsulhat.
hirado
2007.09.11. 10:22