Lendvai Ildikó szerint kevés, ha az elnök csak a holokauszt túlélőinek félelmét érti meg. "Ez egész Magyarország ügye" - figyelmeztetett a náciveszélyre a frakcióvezető ismét. Szerinte a Jobbik egy hétvégi rendezvénye bőven okot ad a félelemre. Ott "Ha eggyel többen leszünk, támadunk" feliratú fekete pólót viseltek a résztvevők.
Az MDF nem vitatkozik a parlamentben Sólyommal
Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt mondta, pártja alapvető célkitűzése, hogy a közélet térjen vissza normális politizáláshoz. A demokráciában a pártok versengése fontos, de emellett teret kell biztosítani a nemzeti minimumnak is, közös nevezőre kell térniük a pártoknak. Nem értenek egyet Sólyom László minden megállapításával, de az államfő közjogi helyzete miatt nem fejtik ki ellenvéleményüket, mert a köztársasági elnökkel nem tudnak a parlamentben vitázni. Ezért meghívást vár az államfőtől, hogy érdemi vitát folytathassanak.
Az MSZP frakcióvezetője csalódott az elnök beszédének "egészét illetően". Szerinte Sólyom nem monarchiát vezet, ezért lehet vitatni szavait. Úgy vélte, hogy az elnök pártok fölött és nem az ország fölött áll, ezért nem szerencsés, ha mindig középen áll. Az MSZP-s politikus szerint "sötét eszmék és indulatok terjednek" az országban. "Aki fölülről néz, az a problémát bagatellizálja és szándéka ellenére is felmentést adhat" - mondta. Lendvai szerint fájóan kevés volt az, amit az elnök a nácikról mondott.
Eörsi: Ami történik, bűzlik és undorító
Eörsi Mátyás (SZDSZ) szerint 2007-ben a köztársasági elnök palotája előtt a legordasabb eszméket hirdető emberek, a 30-as éveket idéző dolgokat csinálnak. Az országban tapasztalható feltételek nem alapozzák meg valódi náci veszély kialakulását, de világossá kell tenni, hogy ami mégis van, a köztársasági elnök palotája előtt, az bűzlik és undorító. "Az a játék is bűzlik és undorító, hogy egyes politikai erők nem teszik egyértelművé a viszonyukat."
Felidézte, hogy Orbán Viktor szerint a Magyar Gárda rossz válasz, vagyis a gárda elemzése jó, csak a forma nem megfelelő. Eörsi erre azt mondta, nemcsak a válasz rossz, de a gárda felismerése is minden erővel elutasítandó. Magyarországon százezrek, milliók rettegnek attól, amit látnak, ezért kell egyértelművé tenni, hogy mit gondolunk erről az ügyről.
Az SZDSZ-es frakcióvezető végül együttműködést forszírozott.
13:35Orbán: Ránk számíthat az elnök
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke megköszönte Sólyom László beszédét. Megígérte, hogy a Fidesz–KDNP-szövetségre számíthat az elnök a demokráciáért és az emberi méltóságért folytatott küzdelmében. Felidézte, hogy a KDNP elődjét üldözték a nyilasok és a kommunisták, a Fidesz pedig pont a kommunista diktatúra ellen alakult.
13:32Kevés rendőr került bíróság elé
Sólyom szerint az alkotmányosság nem tűri az erőszakot. Az erőszakot és az erőszak közvetlen érzelmi előkészítését büntetni kell.
A köztársasági elnök kitért a tavaly őszi utcai zavargásokra is. Szerinte a jogállam próbája lesz, hogyan dolgozza fel az igazságszolgáltatás a tavaly, főleg az október 23.-i tüntetéseken történteket. Sólyom azt mondta: megrendítő, hogy milyen súlyos törvénysértéseket követtek el rendőrök és mégis milyen kevesen jutottak bíró elé.
13:30Inkább a Parlament előtt tüntessenek!
Sólyom szerint a politikai véleménynyilvánítás nagyon is helyén van ott, ahol a pártpolitizálás a legfelsőbb szinten, s nyilvánosan folyik, és a politikusoknak különbséget kell tennie a radikálisok és a tüntetők között. A köztársasági elnök ugyanakkor furcsállta, hogy az ország háza előtt azonban tavaszig sportversenyek, évközbeni tanévnyitók és hasonló események zajlanak, jóllehet ott az alapjogok gyakorlását biztosítani kéne. Sólyom ugyanakkor a tüntetőktől kérte, hogy ne használják a Sándor-palotát politikai akciójuk díszletéül. "De én sosem fogok senkit jogaiban korlátozni, hivatalom továbbra is vitatkozni fog a rendőrséggel, hogy ne tegyenek még jelképes kordont se az épület köré, s nem fogok a téren a hétvégén megyei zsákbanfutó versenyt rendezni."
13:23Sólyom nem fog felszólításra beszélni
Egy politikai párt a radikális jobboldal megmozdulásaira politikai pártként reagál, ez természtes, állítja Sólyom. "A pártok működésének, számításaiknak és eszközeiknek a világa azonban a köztársasági elnöktől idegen. Nem kapcsolódhat az abban szükségképpen meglévő, de az ő jogállásától idegen elemekhez. Ezért politikai pártok indíttatására, még kevésbé felszólítására, sosem szólaltam meg, sosem cselekedtem, és nem is fogok." Sólyom ennek ellenére hangsúlyozta, hogy meghallja azok hangját, akik valóban félnek, "elismeri és védelmébe veszi azok félelmét, akik célpontjai és elszenvedői voltak a faji megkülönböztetésnek és üldözésnek, akiket halálra szántak, kitaszítottak a nemzetből és elhurcoltak az országból".
13:19Sólyom beszólt Gyurcsánynak, de megdicsérte Eörsit
Az államfő szerint az egyes politikai tetteket nem lehet csak annak alapján minősíteni, milyen jelvényt tesz ki valaki, vagyis, hogy melyik pártban ül. A 23 millió románnal való fenyegetés például tipikus szélsőjobboldali érvelés volt, állította Sólyom, hozzátéve, hogy az SZDSZ frakcióvezetője viszont nagy szolgálatot tett az ország nemzetközi jó hírének, amikor tisztázta, hogy Magyarországon nincs fasizmus, és nincs fasiszta veszély sem.
13:13Csak a parlament üthet hangot
"A politikai alaphangot a képviselők fogják megütni" - mondta Sólyom, és egyúttal azt is magyarázta, miért nem reagált több esetben eddig. "A köztársasági elnököt tisztsége távol tartja attól is, hogy szakpolitikai vitákban vegyen részt - mondta a köztársasági elnök - ha megszólal, általánosabb szempontokat képvisel." Emlékeztetett rá, hogy nem reagált a Kossuth téren megfogalmazott alkotmányozási és államátalakítási tervezetekre, "amelyekkel naponta kopogtattak a Sándor-palota ajtaján". "Így, noha remélem és kívánom, hogy az Országgyűlés a jövő érdekében szükséges megegyezést keresse, felszólalásommal azt szeretném tudatosítani, hogy most is vannak közös alapok. Ezeket természetesnek vesszük, mint a körülöttünk lévő levegőt, vagy tiszta vizet, s csak hiányukat vesszük észre, amikor fogyni kezdenek."
13:08Sólyom negatív képpel indított
A köztársasági elnök a képviselők előtt egy zaklatott politikai szezon képét vázolta fel rögtön beszéde kezdetén. A gazdasági, az államháztartási, de az egészségügyi, vagy a demográfiai mutatók is mind nagyon rosszak. A közvélemény-kutatások szerint a lakosság bizalma alapvetően megrendült a politikában. Mély pártpolitikai megosztottság tapasztalható, amely azonban leginkább érzelmi, sőt indulati alapú. Az Országgyűlés feladata és felelőssége, hogy ebből a helyzetből kiutat találjon, mutatott rá Sólyom László a parlementi pulpituson.
Az SZDSZ szerint fontos, hogy a reformok folytatásához szükséges döntéseket az őszi parlamenti ülésszakban meghozzák, jelentette ki Kóka János hétfői budapesti sajtótájékoztatóján; a liberális frakció ülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részt vett. A liberális pártelnök bízik abban, hogy a koalíciós pártok napokon belül le tudják zárni a vitát az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról, és az eredeti menetrend szerint októberben parlament elé kerül a törvényjavaslat. (MTI)
12:10Beszólnak a mindenre elszánt biciklistának
Az MSZP elnöksége úgy döntött, ha Sólyom László nekik megy a parlamentben, visszavágnak.
10:39A Fidesz-KDNP ezentúl is kivonul Gyurcsány beszédei alatt
A Fidesz és a KDNP támogatja Szabó Máté ombudsmani jelölését, jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője a két párt hétfői frakciószövetségi ülése után tartott sajtótájékoztatón Budapesten.
Navracsics Tibor azt is elárulta, hogy a fideszes és a kereszténydemokrata képviselők továbbra is kivonulnak majd a miniszterelnök előre bejelentett felszólásainál. A Fidesz frakcióvezetője arról is beszélt, hogy a név szerinti szavazást kérnek a vagyontörvény ügyében. (MTI)
10:15Tiltakozik az Élőlánc
Az Élőlánc Magyarországért Mozgalom hétfő délután 5 órától tüntetést tart a Parlament előtt, mert nem örülnek a vagyontörvény várható elfogadásának.
A hatvankét aláíró kezdeményezését támogatva, állampolgári tiltakozásukka akarjákl rábírni az országgyűlési képviselőket, hogy ne fogadják el azt a vagyontörvényt, "amely szabad kezet ad a kormánynak a közvagyon – kórházak, kormányzati épületek, közművek, iskolák, kulturális létesítmények, továbbá a Nemzeti Földalaphoz tartozó termőföldek – kiárusításához".
10:00Sólyom után Gyurcsány
Sólyom László köztársasági elnök napirend előtti felszólalásával kezdődik hétfőn az Országgyűlés őszi ülésszaka; Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is beszédet mond.
A várhatóan december 21-ig tartó ülésszak első ülésnapján teszi le a képviselői esküt a szocialista Havas Szófia, aki a mandátumáról lemondott Bakonyi Tibor helyére ül.
A képviselők hétfőn döntenek a köztársasági elnök által az Országgyűlésnek július elején visszaküldött két törvényről, az állami vagyonról, valamint a települési önkormányzatok kistérségi társulásáról szóló előterjesztésről.
Az állami vagyonról szóló jogszabályban az államfő azt kifogásolta, hogy a törvény által létrehozott, az állami vagyon feletti tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács olyan hatáskörök gyakorlására kapna felhatalmazást, amelyek a mindenkori kormány felelősségi körének lényegéhez tartoznak.
index
2007.09.10. 13:51