A szuverenitás vadhajtásai
A főképpen orosz- és kommunistaellenességükről ismert radikális nacionalista szervezetek és az idegengyűlöletükről elhíresült szkinhedek hozzátartoznak az ukrán mindennapokhoz is. A szuverenitás vadhajtásainak tartott csoportosulásoknak azonban nincs számottevő társadalmi támogatottságuk – állítja Olga Balakirjeva, a társadalmi kutatásokkal foglalkozó intézet igazgatója. A közismert szociológus szerint Ukrajnában egyszerűen elképzelhetetlen, hogy a szélsőséges elveket képviselő politikai csoportosulások bekerüljenek a parlamentbe, és aktív szereplői legyenek a politikának. A függetlenné válás hajnalán még magukat az ukránokat is megriasztották az Ukrajna az ukránoké! jelszóval fellépő, gomba módra elszaporodott radikális nacionalista szervezetek. A kilencvenes évek elején Ungvárra is gyakran átrándultak a nyugat-ukrajnai megyékből az UNA–UNSZO fekete egyenruhába öltözött legényei, akik nyilvánvalóan a félelemkeltés szándékával masírozgattak a város utcáin, aminek a megye akkori vezetése úgy vetett véget, hogy katonasággal megerősített ellenőrző pontokat állított fel a hágókon. Aztán véget ért az úgynevezett romantikus korszak, jött a kijózanodás időszaka. Fokozatosan leépült és elsorvadt a rendszerváltásban elévülhetetlen szerepet játszó Ukrán Népi Mozgalom (RUH) is, amely ezeknek a militarizált, félkatonai szervezeteknek a létrejöttét inspirálta. Köztük az Ukrán Nacionalisták Egyesülete–Ukrán Nemzeti Önvédelem (UNA– UNSZO) társaságot, amelynek születésénél állítólag az ukrán Biztonsági Szolgálat vezetői is bábáskodtak.
Székely Gergely (Ungvár)
Aktív a román gárda
Rendkívül aktív tevékenységet folytat Romániában a hét évvel ezelőtt alapított Noua Dreapta (Új Jobboldal) elnevezésű szélsőjobboldali nacionalista szervezet. Az önmagát nemzeti, szociális és keresztény mozgalomként meghatározó, többnyire fiatalok alkotta tömörülés a két világháború között tevékenykedő fasiszta Vasgárda szellemi örökösének tekinti magát. Éppen ezért tagjai többek között a romániai legionárius- és vasgárdista mozgalom alapítóját, Corneliu Zelea Codreanut tekintik példaképüknek. A Noua Dreapta jelképe a kelta kereszt, amely általában zöld háttérrel szerepel a szervezet lobogóin és transzparensein, utalva a Vasgárda színére. Európa-szerte szélsőséges, antiszemita csoportokkal tart fenn kapcsolatokat (tagja a szélsőjobboldali csoportok ernyőszervezetének, az Európai Nemzeti Frontnak); a pozsonyi Slovenska Pospolitosttal például a „magyar szeparatizmus visszaszorítását” tűzték ki maguk elé. A Noua Dreapta első számú célpontjai a Romániában számottevő lélekszámban élő kisebbségek: a romák, a magyarok, a homoszexuálisok, a kisebbségben élő vallási csoportok. A jelenkori román vasgárdisták az elmúlt években többnyire azáltal hívták fel magukra a figyelmet, hogy fizikailag bántalmazták a Bukarest utcáin a Gayfest parádén felvonuló homoszexuálisokat és leszbikusokat. Tavaly a román rendőrség a Noua Dreapta számos tagját őrizetbe vette erőszakos fellépése miatt, de valamennyien megúszták enyhe pénzbírsággal. A szervezet az idén továbbment: júniusban melegellenes tüntetést rendezett a román fővárosban, amelyen szép számmal jelen voltak az ortodox egyház papjai is. A homoszexualitás, az abortusz, a globalizáció és az EU mellett a csoport határozottan elutasítja az erdélyi magyarok autonómiatörekvését is. Ezekben a napokban például a fiatal román jobboldaliak olyan szórólapokat terjesztenek, amelyben leszögezik: Székelyföld román terület, és mindig is az marad. Sőt a Noua Dreapta áprilisban bűnvádi feljelentést tett a Kolozsvárott koncertező Kárpátia rockegyüttes ellen a zenekar „Trianon-ellenes” dalszövege miatt. A román hatóságok pedig mindeddig kísérletet sem tettek a szervezet betiltására.
Rostás Szabolcs (Kolozsvár)
A Szlovák Testvériség él és működik
A Szlovák Testvériség (Slovenská pospolitost) Polgári Társulás a politikusok bejelentései ellenére létezik és működik, a szlovák főügyészség a Szlovák Testvériség Nemzeti Pártot tiltotta be a tavalyi parlamenti választások előtt – tájékoztatja híveit nyilatkozat formájában a „Vezér” a társulás honlapján. A nyilatkozat annak kapcsán született, hogy a szlovák kormánypárti politikusok közül többen is azzal érveltek a Magyar Gárda elleni határozott fellépés mellett, hogy ezt ők is megtették a „fasiszta elveket valló Szlovák Testvériséggel”.
A honlapon – amelyet legutóbb szeptember 4-én frissítettek – az is olvasható, milyen munkát végeztek az előző hetekben. Vezérük, Ivan Sykora vezetésével a társulás küldöttsége augusztus elseje és ötödike között „hivatalos” látogatást tett Romániában és Szerbiában, ahol találkoztak az ottani szlovák kisebbség képviselőivel, akiknek elmondták, a szlovák kormánytól semmi jót ne várjanak, „mert a kriptokommunista és cionista érdekeket képviselő politikusok számára csak addig érdekesek, amíg azoknak egyéni hasznuk származik belőlük”. A társulás testvérszervezetei közül Romániában a Noua Dreapta képviselőivel, Szerbiában pedig a Srbski Obraz vezetőivel tárgyalt a „Vezér”, akikkel egyetértettek a három nemzet legnagyobb veszélye, „közös és évszázados ellenségük, a nagymagyar sovinizmus” értékelésében, ami által „az ellene folytatott harc új dimenziókat kapott”.
Neszméri Sándor (Pozsony)
Még nincs betiltás
Nemzeti Arcvonal, Vér és Becsület, Rasionalisti, Obraz, bőrfejűek. Ezek azok a szervezetek, amelyeket a szerb belügyminiszter és a vajdasági képviselőház biztonságügyi bizottsága újnáci csoportoknak nevezett meg még annak idején a parlamentnek készült jelentésében.
A Nemzeti Arcvonal titkos soviniszta szervezet tagjai erőszakos cselekményektől sem riadtak vissza, ám a tavalyelőtti támadásuk óta – amikor is benyomultak az Újvidéki Egyetemre, és ott fizikailag bántalmazták az éppen zajló tanácskozás résztvevőit – tartózkodnak az ilyen nyílt „hadművelettől”. A felháborodást követően a rendőrség ugyanis begyűjtötte őket, a bíróság pedig hosszabb-rövidebb börtönbüntetésre ítélte a verekedőket.
Szerbiában is tevékenykedik (és Szerbián kívül még tizenhat országban) a Vér és Becsület. Ám sem ennek, sem pedig a magát rasszistának deklaráló Rasionalistinek, sem pedig a kimondottan klerikálfasisztának tartott Obraznak nem volt nagyobb baja a hatóságokkal, kivéve a bőrfejűek igen agresszív csoportjait, amelyek még az említett szervezetekkel is ellentétekbe keverednek.
A háború, a nacionalista propaganda, a nemzeti sérelmekként megélt vereségek kedveztek a szélsőségesen nacionalista – magukat hazafiasnak képzelő – szervezetek létrejöttének. A soviniszták tevékenysége különösen a soknemzetiségű és többvallású Vajdaságban lehet igen veszélyes. Nem véletlen tehát, hogy éppen a vajdaságiak kezdeményezik betiltásukat, erőszakos fellépéseik meggátolását, amit Újvidék hivatalosan is kért Belgrádtól, ám a betiltás azóta sem történt meg.
Magyar Nemzet
2007.09.10. 11:27