HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > TB-átalakítás: Horn ismertette az SZDSZ három feltételét

t: 985

TB-átalakítás: Horn ismertette az SZDSZ három feltételét

Az egészségbiztosítás átalakításával ne legyen monopolhelyzet a biztosítók között, a biztosítási egységek már működő rendszerhez igazodjanak, a magánbiztosítóknak megérje befektetni. Az SZDSZ ehhez a három feltételhez ragaszkodik - közölte Horn Gábor, a koalíciós koordinációért felelős államtitkár. Az SZDSZ-nek továbbra sem tetszik a 7 régiós terv. Horváth Ágnes ugyanitt aról beszélt, hogy szabályozottan adná a kórházakban a gyümölcsöt és a zöldséget. A Fidesz szóvivője válaszul bejelentette, ha kormányra kerülnek, leállítják a privatizációt.

A Fidesz szóvivője szerint mindenki számára végérvényesen világossá vált: az egészségügyi kormányzat csak azon gondolkodik, hogy egy szűk üzleti kör miként teheti rá kezét az egészségbiztosítási kassza milliárdjaira. Szijjártó Péter így reagált az egészségügyi miniszter és Horn Gábor tájékoztatójára. Szijjártó szerint a "súlyosan antiszociális kormány" egy szűk kör pártjára állt - szemben a Fidesszel, amely mindig az emberek, a betegek, az orvosok pártján állt és ott is fog állni. Azt is elmondta, hogy ha kormányra kerülnek, akkor leállítják az egészségbiztosítás privatizációját és megszüntetik az úgynevezett több-biztosítós modellt, ami értékelésük szerint több járulékfizetési kötelezettséggel, több kórházbezárással és még hosszabb várólistákkal jár. Az ellenzéki politikus véleménye szerint ez utóbbi biztos pont lehet a biztosítótársaságok számára, akik szintén felhozzák a bizonytalanságot a több-biztosítós rendszer körül.
(mti)
Az SZDSZ ragaszkodik ahhoz, hogy október elejéig szülessen meg a koalíciós megállapodás a társadalombiztosítás átalakításáról, hiszen csak így lehet jövőre beindítani az új biztosítókat – mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Horn hangsúlyozta azt is, hogy azért nem támogatják a szocialisták 7 egybefüggő régióra osztott biztosítási modelljét, mert szerintük ez az új rendszer lényegét, a versenyt, és ezzel az egészségügyi ellátás minőségének javulását zárná ki. „7 kis állami országos egészségbiztosítási pénztár jönne létre, amelyet semmi sem motiválna arra, hogy versenyezzen a többivel. Ez még a jelenlegi rendszernél is rosszabb lenne”– mondta az ügyvivő. Ahhoz, hogy biztosítók között valódi verseny legyen, a magánbefektetőknek menedzser jogokat kell adni. Ha kisebbségi tulajdonosok lesznek is, lehetne például vétójoguk, vagy ők nevezhetnék ki a vezérigazgatót - tette hozzá a politikus.

Horn Gábor azt mondta: az utóbbi 15-20 évben nem fordult elő Magyarországon, hogy folyamatosan csökkentek a gyógyszerárak, az egészségügyi kasszának többlete lett, és igazi lépések történtek a hálapénz visszaszorítására. Most ez a helyzet, de minden visszasüllyedhet a korábbi állapotba, ha nem sikerül a koalíciós partnereknek megállapodnia a biztosítási rendszer átalakításáról – utalt az SZDSZ ügyvivője az MSZP-vel fennálló vitára.

A miniszter szabályozottan adná a gyümölcsöt és a zöldséget

Az egészségügyi miniszter jövő héten szakértői bizottságot hoz létre, amelynek az lesz a feladata, hogy megállapítsa, mi az a minimális komfort, amely minden betegeknek jár a kórházakban – mondta Horváth Ágnes. Szabályozni akarják például azt, hogy a bennfekvőknek hányszor kell naponta gyümölcsöt és zöldséget kapniuk, vagy milyen tisztálkodószerekről kell gondoskodnia az intézménynek.

Horváth Ágnes bejelentette: a hálapénz visszaszorítása mellett a tárca a jövőben kiemelten foglalkozik majd a szülések szabályozásával is. Például azzal, hogy milyen kötelezettségei vannak ebben a társadalombiztosításnak, illetve milyen körülményeket kell teremtenie annak az évi több száz kismamának, akik otthon akarják világrahozni gyermeküket. Azért is kell világos szabályozás, mert ez az a terület, amely Molnár szerint a legjobban érintett a hálapénz szempontjából.

Magyar Nemzet

2007.09.09. 20:21

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek