"Mára a köztársasági elnök személyének ügye hatalompolitikai kérdéssé vált" – mondta Orbán Viktor a koalíciós partnerek közti nézetkülönbségekre utalva.
"Ahogyan Göncz Árpád is két cikluson keresztül az Alkotmány által megengedett időtartam maximumáig szolgálta az országot, az egyik lehetséges megoldás az volna, ha félretennék a pártpolitikai szempontokat a koalíciós pártok, és azt mondanák, miért is kellene változtatni" – mondta.
Orbán Viktor szerint a helyes kérdés az lenne, hogy ki az az ember, aki a leginkább alkalmas arra, hogy a Magyar Köztársaságot a nagyvilágban és Magyarországon, a magyar polgárokat a nemzeti egység jegyében képviselje.
Arra a kérdésre, hogy lát-e esélyt az MDF-fel való egyeztetésre a köztársaságielnök-jelöléssel összefüggésben, Orbán Viktor kijelentette: „természetesen igen”. – Ez egy ésszerű javaslat, sőt, azt kell mondanom, hogy ha az ember kellő felelősséggel végzi a munkáját, akkor nem is juthat más következtetésre. A Fidesz elnöke a Vasárnapi Újságban ugyanakkor hangsúlyozta, hogy pártja csak a hétfőn kezdődő szimpátiaszavazás eredménye után alakítja ki saját álláspontját a köztársasági elnök személyéről. Arra az újságírói felvetésre, hogy Mádl Ferenc és Sólyom László személyén kívül miért került a szavazólapra Szili Katalin, Glatz Ferenc és Gombár Csaba neve, Orbán Viktor elmondta: ez azért történt így, mert nem a Fidesz által alkalmasnak gondolt jelöltek felől akarták megkérdezni az embereket, hanem mindenki felől. Úgy véli, nem lett volna korrekt csak olyan jelölteket föltenni egy szimpátiaválasztás listájára, akik az ő szájuk íze szerint valók. Szerinte úgy helyes, hogy az embereknek lehetőségük van öt nagyon különböző karakterű személy ügyében állást foglalni. Orbán Viktor elmondta, szeretné, ha a szimpátiaszavazás lezárultával május 15-e után lenne a Fidesznek államfőjelöltje.
A Fidesz elnöke beszélt a magyar gazdaság helyzetéről is. Egy piackutató intézet felmérésére utalva, amely szerint az emberek kedvezőtlenül ítélik meg az ország gazdasági helyzetét főként a munkanélküliség tekintetében, elmondta: a napvilágra került tények fenyegetőek. Kirajzolódik előttünk egy új veszély, a munkanélküli Magyarország veszélye. Hangsúlyozta: most rosszabb a helyzet, mint Medgyessy Péter leköszönése idején. Harmincezerrel több családfőnek nincs munkája. A valóságos munkanélküli számok azt mutatják, hogy a munkanélküliség 10 százalék fölött van. Ha ez így megy tovább, akkor el fogjuk érni a lélektani 15 százalékos veszélyes határt. Orbán az áremelésekről elmondta, hogy ahol az a kormány felelősségi körébe tartozik, ott az emberek számára elviselhetetlen mértékű áremelkedések következnek be. Ez egy rossz gazdaságpolitikának a következménye, amit szerinte be kell fejezni. Így nem leszünk versenyképesek az Unió más államaival, tehát erről az útról le kell térni, változtatni kell – mondta Orbán Viktor.
[LHP.HU]
2005.04.17. 22:55