
Az MSZP, az SZDSZ és az MDF szerint a parlamenti pártoknak el kell határolódniuk a Magyar Gárdától; a Fidesz felhívást tett közzé, amelyben felszólítja a Magyar Gárdát, annak tagjait és aktivistáit, hogy tartsák be a törvényeket, tartsák tiszteletben az emberek szabadságjogait.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Pécsett beszélt arról, hogy szerinte a Magyar Gárda megalakulása összeegyeztethetetlen az európai demokratikus hagyományokkal, "a szélsőjobboldal grasszálása szégyent hoz Magyarországra és az egész jobboldalra". Felhívta a figyelmet arra: a kontinens demokratái már felfigyeltek arra, hogy a Jobbik és a Magyar Gárda jelképrendszere és szóhasználata sokban emlékeztet a fasizmus szimbolikájára és a megfogalmazásaira. A kormányfő hozzátette: nem lehet tovább várni a felháborodással, mert a Jobbik aktivistái a gárdával megerősödve immár nemcsak a melegeket támadják meg, hanem mindazokat, akik másképp gondolkoznak, mint ők.
Közben az MSZP elnöksége azt kérte Sólyom Lászlótól, hogy nyilvánosan fejtse ki álláspontját a Magyar Gárda mozgalommal kapcsolatban , mert az államfő "egyértelmű szava most sokak számára hozna megnyugvást, további hallgatása pedig az ország nagy részének okozna csalódást". Az MSZP szerint a Magyar Gárda megalakulása "keltette félelem és zavar" eloszlatásában kitüntetett szerepe van a köztársaság elnökének.
A szocialista elnökség egyúttal felszólította a parlamenti erőket arra, hogy a lehető leghatározottabban utasítsák el a Magyar Gárda megalakulását, és ennek egyértelművé tétele érdekében szakítsanak meg minden esetleges kapcsolatot, politikai együttműködést a "félkatonai alakulat" hátországát adó Jobbik Magyarország Mozgalommal. Az MSZP vezetői úgy vélik: a Magyar Gárda kirekesztő, gyűlöletkeltő mozgalom, hiszen a politikai hátterét adó Jobbik Magyarország Mozgalom szélsőjobboldali ideológiát vall.
Erre reagálva Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője azt közölte: az államfő elítéli a félelemkeltésre alkalmas rendezvényeket és a félelemmel való manipuláció eszközét is.
A Fidesz a Magyar Gárda tagjainak délutáni avatását megelőzően tett közzé felhívást, amelyben felszólította a szervezetet, annak tagjait és aktivistáit, hogy tartsák be a törvényeket, tartsák tiszteletben az emberek szabadságjogait "és ne engedjenek teret senkivel szembeni hátrányos megkülönböztetésnek".
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a Fidesz határozottan felszólít mindenkit, hogy tartsa tiszteletben a Magyar Köztársaság alkotmányát és törvényeit, a rendőrséget pedig arra szólítják fel, hogy a testület tartsa és tartassa be a Magyar Köztársaság törvényeit valamint minden ember számára egyformán biztosítsa az alkotmányban rögzített szabadságjogok érvényesülését.
Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője politikai hibának nevezte a Magyar Gárda létrehozását és közölte: azt várja el minden politikai párttól, hogy világosan és egyértelműen határolódjon el az ilyen szervezetektől.
A Magyar Demokrata Fórum azt várja, hogy minden párt zárja ki sorából azt, aki a Magyar Gárda alapítója, vagy tagja. A szervezet egy nyíltan militáns mozgalom, ami veszélyt jelent a csendes többségre - mondta el az MTI-nek Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője.
Itt az ideje, hogy a szavakat tettekre váltsák a konzervatívok, és mondják fel szóbeli és írásos szövetségüket a Jobbikkal - jelentette ki az SZDSZ Új Generáció elnöke, aki úgy fogalmazott: "tavaly ősszel nem békés tüntetőket láttunk az utcákon, hanem szélsőjobboldali gárdák bontották az utca kövét, gyújtották fel az autókat, és mára az alkalmi gárdák megszervezték magukat, amelyhez a Jobbik teremtett kereteket".
A Fiatal Baloldal (FIB) szerint a történelem hibás ismerete miatt hozhatta létre a Jobbik Magyarországért Mozgalom a Magyar Gárdát, ezért a FIB egy nyolcadikos történelemkönyvet küld a Jobbik vezetőinek. Varga László, a FIB elnöke, az MSZP országgyűlési képviselője kiemelte: mivel vélhetően a hibás ismeret miatt nem értik a Jobbik képviselői, mi a gond a gárdával, ezért vásároltak nekik egy nyolcadikos történelemkönyvet, amelyet a jövő héten el is juttatnak a szervezethez.
Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója a Népszabadság szombati számában megjelent interjúban azt mondta: "Ha antiszemitizmus van a Magyar Gárda mögött, akkor mindenképpen el kell tőle határolódni. Ez érzéseken is múlik. És annyi jelét adtuk már az elhatárolódásnak". Hozzátette: ha valóban antiszemitizmus van a Magyar Gárda megalakulása mögött, lépni kell, akár úgy, hogy az Országgyűlésnek meg kell teremtenie egy zérótolerancia-törvény feltételeit.
Az MSZP roma származású országgyűlési képviselőjeként törvényi szabályozást sürget Teleki László is a rasszista, kirekesztő szélsőjobboldali eszmék terjedésének megakadályozására.
Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke augusztus elején jelentette be, hogy Magyar Gárda néven egyesületet alapított, amelynek célja "a nemzeti önvédelem kereteinek" megteremtése.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom az alapító okirat szerint a "pártok és határok felett álló önvédelmi szövetséget" azért hívta életre, hogy "összegyűjtsék a haza védelmére kész közösségeket és csoportokat".
A Magyar Gárda 56 tagja letette az esküt szombaton, a Budai Várban a Szent György téren. A felesketett gárdistáknak az okleveleket Für Lajos, az Antall- és a Boross-kormány volt honvédelmi minisztere adta át.
hirado
2007.08.25. 20:16