HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > A felsőoktatásba jelentkezők 74 százaléka sikeres felvételit tett

t: 361

A felsőoktatásba jelentkezők 74 százaléka sikeres felvételit tett

Az idén egyetemre, főiskolára jelentkezők 74 százaléka, összesen 81.043 felvételiző tett sikeres felvételit, idén is a gazdálkodási és menedzsment szakosok lesznek a legtöbben, míg az egyetemek közül az ELTE fogadja a legtöbb gólyát - derült ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium és az intézmények által levezényelt szerdai ponthatár-húzás után. Az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján közzétette összegzés szerint a felvettek hatvan százaléka államilag támogatott képzésen kezdheti meg tanulmányait szeptemberben. 2007-ben 108.849-en szerettek volna elhelyezkedni a felsőoktatásban, ez mintegy háromnegyedüknek sikerült is (tavaly a bejutási arány 70 százalékos volt).A 81 ezernél valamivel több idei felvett többsége, hatvan százaléka államilag támogatott képzésre került be. A nappali tagozatosok aránya 68 százalék, míg részidős - esti vagy levelező - képzésen az újdonsült egyetemisták és főiskolások 29 százaléka vehet részt. (A többiek a távoktatásban meghirdetett helyeken osztoznak). A legtöbb jelentkezőt befogadó szak 2007-ben a gazdálkodási és menedzsment szak lett 14.930 jövőbeli hallgatóval. Dobogós lett még - és tavalyhoz képest helyet cserélt - a turizmus-vendéglátás (9631) és a kommunikációs és médiatudomány (8271). Szintén sokan lesznek a szeptemberi kereskedelem és marketingre járók (8244), mérnök informatikusok (6768) valamint a pénzügy és számvitel szakosok. Tavalyhoz képest átalakult a legtöbb hallgatót fogadó egyetemek és főiskolák listája, igaz, a nagy múltú egyetemek túlsúlya így is változatlan: 2007-ben az ELTE az egyetlen, amely hétezernél is több (7104) diákot felvett, a pécsi, szegedi, a debreceni egyetem 6 és 7 ezer közötti hallgatószámot fogadnak be. Az ötödik helyezett Budapesti Gazdasági Főiskola ehhez képest 4800 főiskolást vett fel - olvasható az összegzésben.

Pótfelvételi.Akiknek most nem sikerült bejutniuk sehová, a pótfelvételin még próbálkozhatnak majd, erre a jelentkezési határidő augusztus 13. A jelentkezési lapokat a felsőoktatási intézményekben lehet beszerezni, és kitöltés után ott is kell majd leadni.
Nyilvánossá váltak az idei felsőoktatási felvételi ponthatárok szerda este nyolc óra után: az idén négy államilag finanszírozott és két költségtérítéses képzésre csak a legmagasabb, 144 ponttal lehetett bekerülni. Az elérhető maximális pontszámra volt szükség a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodási szakán magyar és angol nyelvű képzésben, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem matematika szakán (költségtérítéses képzésben), az ELTE bölcsészkarán germanisztika-néderlandisztika szakon (költségtérítéses képzésben), valamint a keleti nyelvek és kultúrák-hebraisztika szakon, és a kommunikáció-médiatudomány képzésre - mondta el Kerekes Gábor, az Országos Felsőoktatási Központ vezetője.

Az új típusú pontmeghatározásnak köszönhetően a ponthatárok is jóval kiegyensúlyozottabbak lettek, mint az elmúlt években. Jogász- és orvosképzésre például szinte mindenütt nagyjából azonos pontszámmal lehetett bejutni.

Az államilag finanszírozott 56 ezres keretből 50 ezret töltöttek fel. Ugyanakkor a felsőfokú szakképzés 12.500-as keretszámából csak ötezret sikerült betölteni - ebben a képzési formában államilag finanszírozott keretet hirdetnek meg a pótfelvételire. Költségtérítéses képzésre 25 ezer diák juthatott be - tette hozzá.

Hiller István szakminiszter elmondta: a felvételizők közül 16.738 diák ért el 130 pont feletti eredményt. Hangsúlyozta, hogy az állami támogatásokat az idén első alkalommal osztják szét a jelentkezők száma és teljesítménye alapján az intézmények között.

Délben döntöttek

A felsőoktatási intézmények délben hagyták jóvá a döntéseket a pontszámokról. A pontszámok este nyolc óra után jelentek meg az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) honlapján, a www.felvi.hu-n és a Millenáris parkban tartott pontváró rendezvény helyszíni kivetítőin. Ezzel párhuzamosan elkezdték az értesítő sms-ek elküldését is azoknak, akik ezt kérték. Hiller elmondta: 104.181 jelentkezőnek összesen 388.194 sms-t küldenek el felvételi eredményükről.

Az OFIK honlapján regisztrált felhasználók Az én felvim című oldalon, Ponthatárok 2007 néven új menüpont alatt szörfözhetnek, és jelentkezési helyenként találhatják meg elért pontszámukat és a kialakult ponthatárt. A diákoknak zöld szín jelzi azt a jelentkezési helyet, ahová végül felvették őket. A felsőoktatási intézmények a ponthatárokat egy számítógépes algoritmus segítségével állapították meg. Minden egyes szak esetében az oda jelentkezők pontszámaiból alakult ki egy országos sorrend, amelynek csúcsán a legtöbb pontot elért jelentkező áll, majd sorra következik a többi, kevesebb pontot elért reménybeli gólya.

Az intézmények nemcsak a pályázó által kialakított jelentkezési sorrendet voltak kötelesek figyelembe venni, hanem a kért finanszírozási formát is (államilag támogatott vagy költségtérítéses). A jelentkezőt az általa kért sorrend szerinti első olyan jelentkezési helyre vették fel, ahol a felvételi feltételeknek eleget tett, megjelölve és ezzel vállalva az ottani finanszírozási feltételeket is.

Jogszabály tiltja ugyanakkor, hogy a ponthatár alatt teljesítő pályázókat az adott jelentkezési helyre felvegyék. Nem vehető fel az a jelentkező sem, aki alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre vagy felsőfokú szakképzésre való jelentkezés esetén nem éri el a jogszabályban meghatározott minimumpontszámot (az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül számított 78 pontot; felsőfokú szakképzés esetén a 72 pontot).

Magyar Nemzet

2007.07.26. 10:07

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek