
Csattanós meglepetések sorozata vár Harry Potter híveire a példátlan sikerű regényfolyam szombat hajnalban megjelent hetedik, befejező részében, amelynek végkifejlete korántsem olyan szomorú, mint azt sokan előzetesen tudni vélték.
A Harry Potter and the Deathly Hallows - hozzávetőleges fordításban: Harry Potter és a halálos szentek - címet viselő kötet angol nyelvű kiadását a világ 93 országában kezdték el árusítani ugyanabban a pillanatban, vagyis brit idő szerint szombat éjfél után egy perccel, közép-európai idő szerint 01:01 órakor.
Az első napi eladások a terjesztők legszebb reményeit látszanak igazolni. Az amerikai tulajdonú, Borders nevű országos könyvesbolt-hálózat egyik kisebb nyugat-londoni áruházában is azt mondták az MTI-nek szombat délután, hogy nyitás óta, csak abban a boltban óránként átlagosan száz példány fogyott a kötetből.
A legnagyobb európai könyváruházlánc, a Waterstone's arról számolt be, hogy nagy-britanniai üzletei előtt összesen negyedmillió rajongó várta az értékesítés megkezdését, és a cég csak az első két órában 100 ezer példányt adott el.
A Piccadilly Circus mellett lévő legnagyobb londoni WaterstoneÍs-áruház előtt szombat hajnalban ötezren álltak sorban; itt már szerda óta százak sátoroztak Harry Potterre várva.
A WH Smith újság- és könyvterjesztő bolthálózat közlése szerint a társaság 400 nagy-britanniai boltja másodpercenként összesen 15-öt - vagyis egy-egy bolt óránként átlagosan 135-öt - adott el az első napon az utolsó Harry Potterből.
A korábbi hat kötetből összesen 325 millió fogyott, és a most megjelent utolsó részből 15 millió példányt nyomtattak ki előre; ebből csak az Egyesült Államokban 12 milliót.
A hetedik, befejező részből már előrendelésben 2,2 millió elkelt, megdöntve a hatodik epizód másfél milliós előrendelési rekordját.
A brit királyi posta 180 kamiont és egy teljes vonatszerelvényt bérelt ki, hogy időben eljuttathassa a helyi postahivatalokba az előre megrendelt példányokat, szombati kézbesítésre.
Valószínűleg a könyves szakma minden eddigi rekordját felülmúló üzleti sikernek is jelentős része van abban, hogy a WaterstoneÍs kampányt indított a folytatás érdekében. Az olvasókhoz írt petíciójában a brit könyváruház-lánc azzal érvel, hogy a történelem "tele van csodálatos visszatérésekkel", ezért nincs ok azt feltételezni, hogy a rajongók támogatásával ne lehetne rábírni Joanne K. Rowlingot, a regényfolyam szerzőjét további Harry Potter-regények megírására.
A cég szerint ha - egyebek mellett - Bobby Ewingot (a Dallas-sorozat egyik főszereplőjét) a halálból is vissza lehetett hozni, "igazán nem lehet gond a világ legnagyobb hatalmú varázslótanoncának reinkarnációja, feltételezve persze, hogy egyáltalán meghal a regény végén ... ha életben marad, még könnyebb lehet visszatérése".
A hetedik Potter-epizód előtti feszült várakozás közepette éppen ez utóbbi volt a legnagyobb kérdés: életben marad-e a címszereplő, avagy sem. A rajongók között a legváltozatosabb spekulációk terjengtek; ezek közé tartozott, hogy Harry Potter öngyilkosságra kényszerül a Jó győzelme érdekében.
Rowling azonban megkönyörült főhősén és a rajongókon. A rendkívül fordulatos, sötét, szomorú, sőt rémisztő fejezetektől sem mentes, ugyanakkor jókora meglepetésekkel is tarkított könyv - amelyben eddig ellenségnek gondolt kulcsszereplők szövetségesnek bizonyulnak, és fordítva - az utolsó fejezetben 19 évvel röpíti előre az olvasót, aki felnőttként, sőt szülőként láthatja viszont kedvenceit.
Az írónő - aki becslések szerint 545 millió font (200 milliárd forint) vagyonra tett szert a sorozat és a belőle készült filmek révén - egyébként utalt már arra, hogy a Potter-sztorinak lehet valamilyen folytatása. Bár sajtóértesülések szerint nagyon valószínűtlen egy újabb Harry Potter-regény, Rowling azonban gondolkodik egy nyolcadik köteten is, amely enciklopédiaszerűen tárná fel például a varázslóképző iskola hátterét, alapításának körülményeit, a főbb szereplők részletes családfáját.
hirado
2007.07.21. 23:50