
A mérgező higanyt környezetbarát anyagokkal kell helyettesíteni. A környezetvédők természetesen örülnek a hírnek. Az orvosok is, csak még azt nem tudják, miből fogják lecserélni a műszereket. 23 évvel ezelőtt a japán kutatók már gőzerővel dolgoztak a megoldáson. De azóta is egyre több, ma már évi 33 millió tonna higany mérgezi a környezetet. A tengereken keresztül bekerül a táplálékláncba, és felhalmozódik az élőlényekben.
"Komoly kampányt végzett a nemzetközi környezetvédelmi mozgalom, hogy ezt vonják ki a használatból, hiszen vannak olyan helyettesítő anyagok, amelyek sokkal kevésbé károsak a környezetre" - mondja Lukács András a Levegő Munkacsoport elnöke.
Higanyos lázmérő már alig, higanyos vérnyomásmérő viszont még 150 van a kórházban. Az Európai Parlament döntése szerint hamarosan ezeket is ki kell vonni a forgalomból.
"Nyilván a csere nem 2 fillérbe kerül majd, kíváncsi vagyok, hogy az unió, ha hoz egy ilyen döntést, akkor ennek az anyagi vonzatát is megoldja, vagy sem" -mondja Gerő Gábor a Jahn Ferenc Kórház főigazgatója.
A higanyt a fogászatban is használják, az amalgám tömésekben. Az orvosok egy része azt mondja, nem veszélyes, mások szerint viszont kimutatható, hogy a higany lassan kioldódik, és mérgezi a szervezetet.
"Itt a rendelőnkben nem kimondottan készülnek amalgám tömések, de azért világszerte elmondható, hogy a töméseknek több mint a fele, kétharmada még ma is amalgámból készül" - magyarázza dr. Hargitai Máté fogorvos.
A higanyos mérőeszközök kivonásához hasonló cél, hogy lassan a röntgensugarakat is kiiktassák a gyógyászatból. Szakemberek szerint azonban erre még legalább egy évtizedet várni kell.
hirado.hu
2007.07.12. 08:29