
Életének 82. évében elhunyt Darvas Iván - tájékoztatta a színművész családja az MTI-t vasárnap délután.
A kétszeres Kossuth-díjas színész, a Nemzet Színészének temetésére szűk családi körben kerül sor. Az elmúlt több mint ötven év egyik legnépszerűbb színésze, aki Darvas Szilárd néven született a ma Szlovákia területén található Belyén, orosz származású anya és magyar apa másodszülött fiaként, szinte minden nagy szerepet eljátszhatott a színészálmok közül, amit csak egy színész megkaphat. Néhány éve rendezőként is nagy sikerrel mutatkozott be, grafikáiból pedig rendszeresen rendeztek kiállításokat.
Hosszú pályafutása alatt elhalmozták kitüntetésekkel, a két Kossuth-díjon túl csaknem valamennyi, színésznek adható elismerésben részesült. 1955-ben és 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1978-ban és 1998-ban Kossuth-díjat kapott, 1969-ben lett érdemes művész, 1975-ben kiváló művész. 2001-ben Pro Urbe Budapest-díjat, 2002. október 23-án Nagy Imre Érdemérmet kapott, 2003-ban Prima Primissima-díjjal tüntették ki.
Darvas Ivánt 1944-ben felvették a Színiakadémiára, de a tanév a háború miatt félbeszakadt. Tanulmányait 1945-ben folytatta, ám ekkor osztályfőnöke, Rátkai Márton beajánlotta Várkonyi Zoltánnak, a Művész Színház igazgatójának az Eurüdikébe, Orfeusz szerepére. Darvas későbbi felesége, Tolnay Klári partnereként nagy sikert aratott, s a színház miatt sosem szerzett színészdiplomát.
1957. májusában - államellenes tevékenyégért - három év börtönre ítélték. 1959. április 4-én szabadult. Színházról persze szó sem lehetett: segédmunkásként dolgozott a metróépítkezésen, majd fröccsöntő volt. Az enyhülés szokásos fokozatai következtek: először, 1963-tól vidéken, a Miskolci Nemzeti Színházban engedték közönség elé, majd 1964-től az angyalföldi úgynevezett munkásszínházban, a József Attila Színházban játszott. 1965-től a Vígszínház színésze, 1990-től szabadúszó volt.
Az SZDSZ jelöltjeként 1990 és 1994 között Újlipótváros egyéni országgyűlési képviselője volt.
Nehéz lenne fölsorolni valamennyi színpadi és filmszerepét. A már említett Orfeusz mellett - a teljesség igénye nélkül - színpadon eljátszotta Raszkolnyikovot Dosztojevszkij Bűn és bűnhődésében, Rómeót Shakespeare Rómeó és Júliájában, Asztrovot Csehov Ványa bácsijában, Antoniust Shakespeare Antonius és Kleopátrájában, Félix Ungert Simon Furcsa párjában, vagy Salierit Shaffer Amadeusában. Filmen játszott a Forró mezőkben (1948), a Föltámadott a tengerben (1953), a Budapesti tavaszban (1955), a Dollárpapában (1956), A tizedes meg a többiekben (1965), az Egy magyar nábobban (1966), a Kárpáthy Zoltánban (1966), a Hideg napokban (1966), az Isten hozta, őrnagy úr!-ban (1969), a Szerelemben (1971), a Hét tonna dollárban (1974), a Három nővérben (1975), a Színes tintákról álmodom-ban (1980), a Hét akasztott (1989) és A Hídemberben (2002).
Darvas Iván sokoldalú művész volt: színházi és filmszerepei mellett remekül rajzolt, karikatúrákat készített, Lábjegyzetek címmel önéletrajzi regényt írt, színdarabokat fordított és rendezett - a magyaron kívül pedig négy nyelven: németül, angolul, csehül és oroszul beszélt.
"Azért lettem színész, mert nagyon rossz kisfiú voltam. Úgy láttam, hogy ez egy olyan pálya, ahol el lehet slisszolni a feladatok mellett. Soha nem tételeztem volna fel, hogy ezért életműdíjat lehet kapni. Az igazság az, hogy azt csináltam, ami jól esett: rosszalkodtam. A rosszalkodást még viszonylag jól meg is fizették, és lám, a végén még életműdíjat is lehet kapni" - tekintett vissza pályájára 2006. májusában.
Mindannyiunk bánatára Darvas Ivánt többet sosem láthatjuk rosszalkodni.
Törőcsik Mari Darvas Ivánról
Minden szakmának vannak kivételes lényei, Darvas Iván is ilyen volt - mondta Törőcsik Mari az MTI-nek, percekkel azután, hogy a halálhírről értesült.
A színészmesterséget meg lehet ugyan tanulni, de Darvas Iván olyat tudott, amit más nem - mondta a színésznő, maga is a nemzet színésze. "Darvas Ivánnak titokkal teli lénye volt, szinte végiglebegte az életét" - mondta Törőcsik Mari.
Elmondta, hogy amikor középiskolás volt, az egész osztály Darvas Ivánba volt szerelmes. Amikor Darvas a színpadra lépett, akkor a közönség "nem nélkülivé" vált, mindenki beleszeretett.
"Tudtuk, hogy vannak bajai, de hihetetlen, hogy elment" - gyászolta a pályatárs Darvas Ivánt.
hirado
2007.06.03. 20:18