Megerősítették: bíznak abban, hogy sikerül egy közös jelöltben megállapodniuk a koalíciós partnerrel, amelynek ügyvivő testülete szintén tanácskozott az este az államfőválasztásról. Előzetesen annyit lehetett tudni, hogy a két párt álláspontja nem közeledett, a pártelnökök hétfő esti informális megbeszélésükön nem jutottak egyezségre. A koalíciós partnerek - hivatalosan - vélhetően csak csütörtökön kezdik meg az egyeztetéseket.
A miniszterelnök külföldi útja miatt nem volt jelen a szocialisták esti megbeszélésén. Gyurcsány Ferenc tegnap reggel azt nyilatkozta, hogy egyetért a koalíciós pártelnökökkel: konzultálni kell a parlamenti pártokkal a köztársasági elnök személyéről, szakítani kell a legutolsó választást megelőző gyakorlattal, ahol ilyen egyeztetés nem volt. Szerinte ma a június eleji választás a legvalószínűbb.
A szocialistáknál csak most kezdenek foglalkozni azzal a variációval, hogy mi van akkor, ha Szilit jelölve, az SZDSZ hajthatatlan marad, és nem járul hozzá ehhez. "Hiba volt azt mondani a múlt szombati kibővített elnökségi után, hogy a koalíciónak közösen kell jelölnie, ezzel tovább gyengítettük a pozíciónkat. Ugyanakkor meg van kötve a kezünk, mert a tagság Szili Katalint akarja" - mondta lapunknak a párt egyik vezető politikusa. Hozzátette: remek dolog a kompromiszszum, de nincs sok értelme szabad demokrata szavazatokat nyerni, ha közben a titkos szavazáson szocialista képviselők üres papírokat dobálnak majd az urnába.
Az SZDSZ lapunknak név nélkül nyilatkozó egyik vezetője szerint egyrészt ideges bizonytalanságot éreznek a szocialistáknál, mintha maguk sem tudnák, mit is akarnak, másrészt, amennyiben mégis, ez abban áll, hogy velük végeztetnék el a piszkos munkát. Vagyis az SZDSZ-szel akarják kimondatni Szilire azt a nemet, ami több szocialista politikus álláspontját is tükrözi. Ha a szabad demokraták feltételeiket "megszemélyesítik", azzal számolhatnak, hogy "dühödt szocialisták" rontanak nekik. További gond, hogy senki sem garantálhatja egy titkos szavazásnál, hogy az esetleges megállapodást maguk a voksolók komolyan veszik, s úgy is voksolnak, ahogy az egyezmény előírja. Szili esetében az SZDSZ - saját arculata védelmében - ragaszkodik kimondott szavához. Vezetőik úgy vélik: lehetséges, hogy a frakció néhány tagja rokonszenvezik Szilivel, de három-négy voksnál több nem gyűlhet össze tőlük a házelnök javára. Egy választási fiaskó gyengítené Hiller István és némiképp Gyurcsány Ferenc pozícióját is. Az SZDSZ-ben úgy látják, hogy a szocialisták nem vették komolyan az államfőjelölés menetének alapos előkészítését, nem kezdték meg időben a tárgyalásokat.
Forgatókönyvek persze készülnek. Az - egyelőre - első számú szerint, ha az SZDSZ "visszadobja" Szili Katalint, újra meg kell próbálni átvinni. (tegnap a megyék újra "beálltak" a házelnök mögé.) Az SZDSZ által is elfogadhatónak tartott Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter kapott ugyan értékelhető mennyiségű ajánlást az MSZP szervezeteitől, de a képviselőcsoportból nem kapna teljes támogatást. (Bárándy annak idején kiszállt, vagyis nem vállalt szerepet a Gyurcsány-kormányban.) Glatz Ferenc és Bihari Mihály szintén esélyes a kongresszusi ajánlásra, s felmerült még egy sor közéleti személyiség neve. (Legutóbb például Mészáros Tamásé, aki az ÁPV Rt. nemrégiben lemondott vezetője, közgazdász, a Corvinus Egyetem rektora.) A harmadik lehetőség: az MSZP az SZDSZ ellenkezése ellenére jelölni Szili Katalint, bízva a koalíciós partner meghátrálásában, de ekkor a házelnök vagy nem megy át a parlamenti szavazáson, vagy átmegy - ellenzéki voksokkal, amelyeknek nem tudni, később mekkora ára lesz. Vannak már rész- és vészforgatókönyvek, például, hogy az első forduló után, a szavazatok számának ismeretében esetleg leállítják a procedúrát, de ebben az esetben garantált a koalíciós-, a kormány- az alkotmányos- és a párton belüli válság is. Azt is tudni kell, hogy amennyiben az államfőválasztás harmadik fordulója sem hoz eredményt, azaz nincs meg az egyszerű többség, másnap ismét voksolnak a képviselők - és erre a napra aligha tud új jelölttel előállni a koalíció. Felmerült, hogy végső esetben rávennék a házelnököt: jelentse be, hogy nem kíván ringbe szállni a posztért. Hosszú távon ebből rengeteget profitálna: az áldozatvállalással hős lenne a tagság szemében, szívességet tenne az MSZP-s pártelitnek, de még az SZDSZ-nek is - vélik szocialista körökben. Erre értesüléseink szerint nincs esély.
[LHP.HU]
2005.04.06. 12:50