HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Új fényben a Mol, a Richter és az Egis

t: 1947

Új fényben a Mol, a Richter és az Egis

A január mindig is kiemelkedő szerepet játszik a tőzsdén, hiszen a nagy nemzetközi alapok ilyenkor hajtják végre a portfóliók átalakítását, és ebben a hónapban készek jelentős mértékben változtatni az országsúlyokat is. Az még kérdés, hogy kedvező lesz-e a régió és hazánk kilátásainak megítélése, de vélhetően a tavalyi remek év után újabb tőke érkezik a térségbe, s ez képes lesz magasabb szintekre vezetni a részvényárfolyamokat. Ez bizonyos részvények esetében már a múlt héten megmutatkozott, hiszen történelmi csúcsot döntött az FHB, és az OTP is több alkalommal megközelítette az 5700 forintos határt, ha áttörnie még nem sikerült is.

Veszélyben a Mol?

A figyelem középpontjában azonban egyértelműen a Mol állt, miután jelentős változások következtek be a társaság működési környezetében. A tavaly nagyon magas profitabilitást hozó finomítói marzsok a hordónkénti 6 dolláros szintről három hét leforgása alatt 1 dollár alá estek vissza. A piac amúgy is szinte egyöntetűen a profitabilitás csökkenésére számít az idén, de az eseményeket a gyorsabb lemorzsolódás jeleként értelmezték a befektetők, és mélyrepülésbe küldték a Mol árfolyamát. Tekintve, hogy a finomítói marzsok alakulása nehezen kiszámítható, a piacok rendszerint rövid távú trendek alapján mozognak. A mindösszesen hordónkénti 73 centes marzs akár trendfordulót is jelenthet, de az aggodalom nem mindenki szerint indokolt.

A tavalyi magas finomítói marzsokat okozó tényezők jelenleg is fennálnak, és könnyen lehet, hogy csak átmeneti gyengélkedésről van szó. Amennyiben valóban magukhoz térnének a marzsok, és visszakúsznának hordónkénti 3 dolláros szint fölé, akkor a jelenlegi 11 700 forint alatti árfolyam már vonzónak is tekinthető.

A piacot mozgató másik esemény Oroszországban történt, amely a dollár erősödésével együtt igencsak optimista kereskedést eredményezett a gyógyszergyártók papírjaival. Az orosz kormány a jó költségvetésnek köszönhetően ugyanis bejelentette, hogy megnöveli a gyógyszerkasszát. Ez azzal kecsegteti a Richtert és az Egist, hogy képes lesz bővíteni az értékesítéseket a Nagy Medve országába. Ehhez kapcsolódott az erősödő dollár kedvező hatása, amelyet a forint enyhe gyengülése is támogatott valamelyest, így a gyógyszergyártók remek hetet tudhatnak maguk mögött.

Amerika: kezdődik a jelentési szezon

A nemzetközi piacokon kifejezetten kedvezőtlen jelekkel indult az év. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed üléséről kiadott jegyzőkönyv azt tükrözte, hogy az infláció egyre inkább aggasztja az amerikai monetáris politika alakítóit, és ennek következtében az irányadó jegybanki alapkamat a korábbi elképzelésekkel szemben gyorsabb ütemben növekedhet, elérheti idén a 3,5 százalékot. Ezt a részvénypiac igen kedvezőtlen hírként fogadta és a piac egészének teljesítményét híven tükröző S&P 500 2,1 százalékot esett.

Az előttünk álló hét nagyon mozgalmasnak ígérkezik, hiszen több fontos vállalati és makrogazdasági hír szabhat új irányt az árfolyamok menetének. Már hétfőn elkezdődik a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon, az Alcoa nyitja meg, de a héten még várhatunk indikatív számokat olyan nagyvállalatoktól is, mint az Intel, az Apple és a Sun Microsystems.

A makrohírek közül kiemelkedik a novemberi kereskedelmi mérleg és a decemberi kiskereskedelmi forgalom alakulása. Ez utóbbi végre ténylegesen megmutathatja, hogy mennyire is volt erős a karácsonyi forgalom, hiszen több vállalat már nagyon pozitív nyilatkozatot tett, de egyes elemzők szerint az összkép nem annyira derűs, mint ahogy azt mondjuk az amazon.com sugallta, hiszen lehet, hogy a gyengébben teljesítők hallgatnak.

[LHP.HU]

2005.01.10. 11:49

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek