HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Ez nem vicc! Az SZDSZ akár a koalíciót is felborítja, ha nem a több-biztosítós modell győz

t: 88

Ez nem vicc! Az SZDSZ akár a koalíciót is felborítja, ha nem a több-biztosítós modell győz

Az SZDSZ új elnöke tegnap az egészségügyi tárcánál tett látogatással kezdte a napot. Kóka János igyekezett megnyugtatni a dolgozókat, majd újságírók előtt közölte: azért sem állhat le a szaktárca gépezete, hogy a több-biztosítós modellt mielőbb be lehessen vezetni. A politikus szerint a biztosítási rendszer átalakításától függ, hogy a szabad demokraták bent maradnak-e a koalícióban.

A pártelnök kijelentette: az erről szóló megállapodást másfél hónapon belül véglegesítik a szocialistákkal, szeptemberben a parlament elé kerülhet a törvényjavaslat, hogy 2008. január 1-jétől már elindulhasson a több-biztosítós rendszer. Molnár Lajos utódjával kapcsolatban jelezte, hogy napokon belül javaslatot tesznek a jelölt személyére. Szakmailag felkészült, politikailag elkötelezett és a több-biztosítós modellt határozottan képviselő személyt keresnek a posztra. Az MSZP frakcióvezetője szerint nem bomlik fel a koalíció a biztosítási modellválasztás miatt.

Lendvai Ildikó úgy látja, hogy a biztosítási rendszerben van helye a szolidaritásnak és a versenynek. Hogy ezt hogyan tudják majd biztosítani, arról egyeztetnek az SZDSZ-szel.

A parlament egészségügyi bizottságának szocialista alelnöke, Schvarcz Tibor szerint viszont a több-biztosítós rendszerre való átállásról akkor kezdődhet meg az egyeztetés, ha a mostani reformlépések után a rendszerben már minden jól működik. Hozzátette: "nem szeretjük az ultimátumokat".

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szerint "az egészségügyi reform bukása a kormány bukását is jelentheti". A volt miniszter közölte: felül kell vizsgálni a kórházak szerkezetátalakítását és a finanszírozási szerződéseket, a gyógyszerforgalmazás liberalizációját, a patikaalapítás szabályainak átalakítását, az Egészségbiztosítási Felügyelet létrehozását, a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetését.

Molnár Lajos tegnap közlemény útján tudatta: lemondásához az vezetett, hogy nem tudta elfogadni a több-biztosítós rendszer kialakításának halogatását. A távozó miniszter ezen kívül többször is összetűzésbe került a miniszterelnökkel, akivel kedd esti vitája után szerdán be is nyújtotta lemondását, amelyet Gyurcsány Ferenc el is fogadott.

Találgatások arról, ki lesz a Gyurcsány-kormány következő egészségügyi minisztere

A Népszabadság értesülései szerint Horváth Ágnes államtitkárnak van a legtöbb esélye az egészségügyi miniszteri poszt betöltésére, a háttérben pedig Ungár Klára szabad demokrata politikus végezné a szakmai munkát. Ungárnak kész terve van a biztosítói modellváltásra, s talán ezt a szocialisták is elfogadhatnak kompromisszumos megoldásként. A politikus szerint két megoldás képzelhető el: egyetlen biztosító, de regionálisan zárt kasszákkal, illetve szlovák és holland mintára vegyes rendszer, magánbiztosítókkal.

A Népszava úgy tudja, Somody Imre vállalkozó és Badacsonyi Szabolcs, a Budai Gyermekkórház igazgatója a legesélyesebb. Előbbi ellen szól, hogy sokan nem tartják liberálisnak és a több-biztosítós rendszer támogatójának sem.

A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy Gyurcsány Ferenc támogatja a több-biztosítós modellt, de nem akarja egyedül megvívni a csatát az MSZP-frakcióval, ezért kiprovokálta Molnár Lajos lemondását, hogy az SZDSZ vezetésével kimondassa: koalíciós szakítópróbának tekintik a modellváltást. A lap szerint az ügyben informálisan folyamatosan egyeztet a kormányfő a szabad demokrata pártelnökkel.

hirado

2007.04.06. 10:31

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek