Magyarország nemzetközi versenyképessége gyengül, az ország kevésbé vonzó a nemzetközi tőkebefektetők számára, mint a régió többi országa - állapította meg Ashoka Mody, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) washingtoni tisztviselője. A szakértő ugyanakkor elismerte, hogy a magyar kormány tavaly fontos költségvetési kiigazítást hajtott végre, amely szükséges volt a piacok megnyugtatására, "nyilvánvalóan csökkent a közvetlen pénzügyi válság veszélye". Mind mondta, ez a kiigazítás helyes irányban halad, a hatóságok többé-kevésbé teljesítik vállalásaikat, de - tette hozzá - a válság elhárításában szerepe volt annak is, hogy a kiigazítás bejelentésével egy időben, illetve nem sokkal később a globális piaci helyzet is javult.
A költségvetési politikát illetően az IMF két dolog miatt aggódik: mennyire lesz tartható ez a kiigazítás 2007 után, illetve megalapozhat-e egy erőteljes hosszú távú növekedést. A Valutaalap attól tart, hogy a kormány nem hajtja végre elég gyorsan a költségvetés kiadási oldalának reformját, és ha még 2007-ben az államháztartási hiány a kijelölt mértékben csökken is, 2008-ban és 2009-ben a kormány tervei esetleg már nem lesznek teljesíthetők, és veszélybe kerülhet a konszolidáció.
Ashoka Mody kiemelte azt is, hogy a magyar gazdaság növekedése 2006 utolsó negyedévében lelassult, mindössze 3,5 százalékos volt, miközben ugyanebben az időszakban a legtöbb európai országban erőteljes növekedés volt tapasztalható. Szerinte a magyar gazdaság növekedési üteme is évi mintegy 4-5 százalékos lehetne, de a jelenlegi tendenciák alapján 2007-ben és 2008-ban nem fogja meghaladni a 2,5-3 százalékot. Hangsúlyozta, hogy a növekedés ösztönzésére hosszú távon csökkenteni kell a viszonylagosan magas adókulcsokat, de ezt egyelőre nem javasolhatják a költségvetés továbbra is törékeny helyzete miatt, és érthetőnek mondta, hogy a kormány tavaly nyáron és ősszel, amikor valamit gyorsan tennie kellett, jelentős hangsúly helyezett az adóemelésre.
A szakember úgy látja, a kormány a konszolidáció érdekében több lépést is fontolgat például a nyugdíjrendszer és a szociális ellátórendszer reformját illetően, de igazán fontos bejelentés eddig nem volt, és ha bizonyos lépések nem történnek meg a következő egy-másfél évben, fennáll a kockázata, hogy a gazdaság nem lesz képes újra elérni a kívánatos évi 4-5 százalékos növekedési ütemet.
hirado
2007.04.04. 10:31