A hétfőn végbement forinterősödés a vezető tőzsdei társaságok közül a gyógyszercégek számára jelenti a legnagyobb problémát.
A Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe 232 ponttal, 1 százalékkal, 23 295 pontra erősödött tegnap. Az OTP 3,2 százalékkal, 8300, a Magyar Telekom 1,8 százalékkal, 965 forintra drágult, míg Mol 1,3 százalékkal, 20 390, a Richter pedig 0,4 százalékkal 36 300 forintra gyengült. Az Egis 1,3 százalékot veszített értékéből, így 23 350 forinton végzett.
A Richter árbevételének mintegy 70 százaléka származik exportból, ennek nagyjából fele euró, fele dollár alapon elszámolt üzlet. A két külföldi deviza egyforintos gyengülése 0,4 százalékkal ronthatja a nagyobbik gyógyszercég egy részvényre jutó nyereségét.
Az Egis esetében az teljes árbevételen belül 62 százalékos a kivitel aránya, a kisebbik gyógyszercégnél egy forint elmozdulás a dollárárfolyamban 110 millió forintos üzemi eredményhatással jár éves szinten.
A Mol-csoport a bevételi szerkezet alapján csak abban az esetben jár jól, ha a dollár erősödik a helyi devizákkal szemben.
Az OTP esetében vegyes a kép: a külföldi leánycégek eredménye ugyan alacsonyabb lehet az erős forint miatt, ám a több mint egymilliárd eurónyi alárendelt kölcsön kamatán a bank éves szinten csaknem egymilliárd forintot takarít meg.
A vállalkozások közül a magyar exportőrök számára okoz problémát az erős forint, a mezőgazdasági cégek például 250-260 forintos eurókurzust szeretnének. A szlovák üzleti kapcsolatot fenntartó ipari cégek euróban számolnak, így nem érinti őket a két ország devizakurzusának alakulása, egy komolyabb koronaerősödés azonban gondot jelenthet azoknak a cégeknek, amelyek - a magyarnál olcsóbb bejegyzési és fenntartási költségek miatt - szlovákiai székhelyet választottak maguknak
"Megkoronázták" a forintot
A régió valamennyi devizája emelkedőre került hétfőn, miután a szlovák jegybank tegnaptól eltolta a korona árfolyamsávját. A szlovák fizetőeszköz soha nem látott, 3 százalékos drágulással reagált a döntésre, a lengyel zloty, a cseh korona, és a forint közül utóbbi érte el a legnagyobb erősödést.
Szakértők szerint a hétfőn látott 245 forintnál gyengébb szintre is gyengülhetett volna az euró, és a további forinterősödésnek csak az vetett gátat, hogy a magyar fizetőeszköz kénytelen sávban mozogni. Megfigyelők szerint ez a helyzet nem feltétlenül tart sokáig, piaci pletykák szerint a kormány és a jegybank illetékesei már tárgyalnak a sáv esetleges feladásáról. Elemzők szerint a jegybank monetáris tanácsának nem szabad elhamarkodottan - kamatcsökkentéssel - reagálnia a forint erősödésére, bölcsebb lenne inkább változatlanul hagyni a kamatszintet a jövő heti ülésen. Hozzátették: az idei inflációs cél teljesülését segíti az erős árfolyam, és még pár lépésben végrehajtott, 25 bázispontos csökkentésre is sor kerülhet az év hátralevő részében.
Bár a sáveltörlésről egyre többen beszélnek, s több érv is szól mellette, egyes elemzők szerint egy ilyen lépés időzítése jelenleg nem lenne szerencsés. Optimális esetben akkor kell ezt meglépnie a jegybanknak, mondják, amikor nem számít rá a piac.
hirado
2007.03.20. 10:14