
A hazai vezetékesenergia-ellátási tevékenységet vizsgáló szakértői bizottság szerint a földgázpiacon a korlátozott irányú kínálat miatt sem az EU-ban, sem Magyarországon nem várható számottevő verseny kialakulása, ezért illúzió lenne a piacnyitástól az árak csökkenését remélni.
Sőt - állapítja meg jelentésében a testület - attól nem lesz verseny, hogy ugyanazért a gázforrásért több kereskedő küzd majd egymással, ez a helyzet inkább felveri a termelői árakat. A bizottság azonban lát lehetőséget a gáz beszerzési árának mérséklésére: az E.On Ruhrgas és az E.On Földgáz Trade, valamint az E.On Földgáz Trade és a Gaz de France (GdF) közötti szerződés árának felülvizsgálatával, továbbá a Gazprom magyar gázpiaci érdekeltségeihez kapcsolódó lehetőségek kihasználásával.
A magyar földgázrendszerrel kapcsolatban a jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy a hálózatot korszerűsíteni, az importvezetékek kapacitását bővíteni kell, amivel az ellátás biztonságát növelni, az orosz kitettséget pedig csökkenteni lehetne. A bizottság a villamosenergia-piac esetében elsősorban a liberalizációig rendelkezésre álló idő szűkösségét hangsúlyozza. Emellett kijelenti, hogy a rendszerben jelenleg az egyik legfontosabb kérdés a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítása. Ennek elmaradása az erőmű-építési igényeket 2000 megawattal, a földgázszükségletet pedig mintegy 3 milliárd köbméterrel növelné.
hirado
2007.02.08. 10:29