HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Kapolyi Mogiljevics zsinórjába botlott?

t: 195

Kapolyi Mogiljevics zsinórjába botlott?

Egyes hírek szerint az Ukrajnából olcsó áramot importáló Kapolyi László ellen a közelmúltban megindult támadás mögött olyan ukrán üzleti körök állnak, amelyek semmilyen eszköz használatától nem riadnak vissza a piacszerzés érdekében. Találgatások szerint az sem kizárt, hogy az alvilági kapcsolatokkal is meggyanúsított Szemjon Mogiljevics van az akció mögött.

Kapolyi László szocialista honatya cége, a System Consulting 12 éve importál áramot keleti szomszédunktól, s az üzleten számítások szerint évente egymilliárd forintot keres. Az Országgyűlés 75 éves, leggazdagabb tagja ezt úgy érte el, hogy több tízmillió dolláros beruházással alkalmassá tett az ukrán burstini erőművet a nyugat-európai áramrendszerekkel való együttműködésre, és 2015-ig szóló hosszú távú szerződést kötött az ukrán állami áramkereskedővel. Kapolyi árama mindeddig senkinek sem szúrt szemet, és a Magyar Villamos Művek (MVM) máig kiáll az üzletember mellett, mondván, olyan olcsón hozza be az ukrán áramot, hogy arra mindenképpen szükségük van a lehető legalacsonyabb árban érdekelt fogyasztóknak. A System-féle 360 megawatt ugyanis igenis árcsökkentő tényező hazánkban.

A hivatalos verzió szerint az események azért pörögtek fel tavaly év végén, mert a Dmitro Firtas ukrán üzletember érdekkörébe tartozó, eddig csak a magyar gázkereskedelemben érdekelt Emfesz Kft. engedélyt kapott az ukrán áramkereskedőtől 200 megawattnyi burstini áram kivitelére, az erőműben azonban legfeljebb 455 megawatt köthető le, vagyis Kapolyinak csak 255 maradt volna, ám az ukrán rendszerirányító végül elfelezte az Emfesznek ítélt 200 megawattot, ami megfelelt a magyar üzletember követelésének.

A Népszabadság információja szerint egyébként az Emfesz, amely azt tervezi, hogy 2011-ben zöldmezős beruházásban 400 milliárd forint költséggel egy 800 megawattos, de később 2400 megawatt teljesítményűre bővíthető kombinált ciklusú gázturbinás erőmű építését kezdi meg az észak-alföldi régióban, a Kapolyi által kialkudott ár duplájáért hozta volna be az áramot, bár ők azt állítják, ha a System Consulting helyébe léphetnének, hasonló vagy akár alacsonyabb árat is ki tudnának harcolni. Kapolyi az ugyancsak hozzá tartozó, az adóparadicsomnak számító amerikai Delaware-ben bejegyzett System Consulting Inc.-n keresztül is importál villamos energiát, és az MVM ezzel a céggel is szerződésben áll.

A honatyát egyébként kedden a Fidesz részéről is támadás érte, Szijjártó Péter szóvivő azt kérdezte, miért emeli a kormány az áram árát, ha Ukrajnából olcsón tudja azt beszerezni. Kapolyi a vádakra válaszolva számokat nem mondott ugyan, de közölte, hogy cége a kilowattonkénti 70 eurós átlag európai árnál 20-30 százalékkal olcsóbban szerzi be az áramot, ami pedig a luxusprofitot illet, a System Consulting 1995 és 2006 között az áramüzletágból 4 milliárd forint adót fizetett be. A Népszavának arról is beszélt, hogy a 350 megawattos kapacitást 600 megawattra kívánják növelni.

hirado

2007.01.24. 09:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek