HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > A külföldi diákok tandíjából "élnek" a magyar orvosi egyetemek

t: 191

A külföldi diákok tandíjából "élnek" a magyar orvosi egyetemek

Semmelweis Egyetem. Oktatási centrum és üzleti vállalkozás egyszerre. Húsz évvel ezelőtt a budapesti orvosi egyetem vezetése indította el a költségtérítéses képzést. Mára a mérleg nyelve az üzlet felé billent el. Tavaly az általános orvosi karra 280 magyar diákot és mintegy százzal több külföldit vettek fel. A 120 fős német nyelvű képzésre csak németországból több mint ezer érettségizett jelentezett. Az egyetem vezetésének az egyik szeme sír, a másik nevet, amikor arról beszélnek, hogy több idegennyelvű hallgatót iskoláztak be mint magyart. Anyagilag kétségkívül a külföldi hallgató többet ér az egyetemnek.

dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora: "Egy magyar orvostanhallgató egy évi költsége körülbelül 1,2 millió forint, egy német hallgató egy évre10 ezer 800 eurót fizet, majdnem a duplája ennek. Ez a valós költség, amibe egy orvostanhallgató egy évi képzése kerül."


A külföldi hallgatók két és fél millió forintos éves tandíja fedezi az oktatók fizetését, ebből futja a fejlesztésekre és így tudják állni a versenyt.

A külföldi orvostanhallgatók magas száma és a magyar orvosok elvándorlása néhány éven belül viszont súlyos orvoshiányt okozhat hazánkban. Már így is több mint kétszáz alapellátási praxis betöltetlen a magyar kórházakban. Ez oda vezethet, hogy az orvosi egyetemeknek növelni kell magyar hallgatói képzési keretüket. Ezt azonban csak a külföldi hallgatói létszám kárára tudnák megvalósítani, ami pedig jelentős bevételkiesést eredményezne. Ez pedig olyan, mint a 22-es csapdája.

[LHP.HU]

2005.03.24. 23:19

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek