Hétfőn este a harmadfokú készültség szintjét meghaladóan vonult le a Körösök vízgyűjtőjében a korábban megindult árhullám: a Fekete-, Fehér-, Kettős-Körösön és Hármas-Körös felső szakaszain, 126 kilométer hosszon. Másodfokú készültségi szint van összesen 213 kilométeren a Duna felső szakaszán, a Lajtán, a Hernádon, a Berettyón és a Sebes-Körösön. Első fokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn a Mosoni-Duna, Rába, Marcal, Ipoly, Zagyva, Tisza-felső szakaszán, a Lónyai-csatorna, Kraszna, Szamos, Túr, Hernád, Sajó, Takta, Berettyó, Sebes-Körös, Hármas-Körös különböző védelmi szakaszain, összesen 908 kilométer hosszban.
150 ház veszélyben
A belvíz elleni védekezés eddigi költsége már elérte a háromnegyed milliárd forintot, az árvízi készültségek fenntartása pedig 150 millió forintot igényelt - mondta újságíróknak Persányi Miklós. A belvízzel elöntött területek nagyságát az országban 97.000 hektárra becsülik, melyből közel 52.000 hektár a vetés-szántó.
A Pest megyei Kismarosnál már a part menti házakat veszélyezteti a Duna, ezért az önkormányzat felhívással fordult a folyó közelében álló víkendházak tulajdonosaihoz, hogy haladéktalanul vigyék biztonságos helyre ingóságaikat. A Kismaros-Verőce közötti Duna-szakasz egy részét nem védi gát, ezért mintegy 150 ház van kitéve a veszélynek, hogy elönti a víz. Az önkormányzat felkészült az árhullám fogadására.
A 12-es út mentén az egy kilométeres kritikus szakaszon már hozzá is láttak a homokzsákok kihelyezéséhez, hogy a falu alacsonyabb szinten álló házait megóvják. Összesen hatezer homokzsák áll rendelkezésre, tíz köbméter homokot is előkészítettek, hogy szükség esetén beinduljon a nagyobb ütemű védekezési munka. Polgár László, az Országos Vízügyi Beruházások Tanácsadó Kft. szakértője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Nagymaros térségében a Duna az előrejelzés szerint kedden tetőzik majd 545 centiméteren.
Szegedi előrejelzések
Esztergomnál első fokú árvízvédelmi készültséget léptetett életbe hétfőn az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság - közölte Janák Emil központi védelemvezető.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyókon vonuló árhullámoknak az éjszakai fagy- és csapadékmentes időjárás hatására megszűnt a víz utánpótlása - közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. A Tisza Tiszabecs és Vásárosnamény közötti szakaszán már megkezdődött az apadás, Vásárosnamény és Záhony, valamint Nagyhalász és Gávavencsellő között még emelkedik a vízszínt, így továbbra is érvényben van az első fokú, figyelőszolgálatot jelentő árvízvédelmi készültség a gátak mentén.
Hétfőn délután lezárták a szegedi alsórakpartot. A Tisza szegedi szakaszán jelenleg nincs árvízvédelmi készültség, a folyó vízszintje a legutóbbi mérések szerint 540 centiméteren állt, az első fokú árvízvédelmi készültséget 650 centiméteres vízállásnál rendelik el, amit várhatóan a hét végére ér el a folyó. Mivel a Felső-Tiszáról jelentős mennyiségű vízhozamot várnak az igazgatóság munkatársai, így magasabb készültségi fok elrendelésére is számítani lehet – közölték a szakemberek, megjegyezve, hogy egyelőre nem lehet megjósolni, mikor és milyen szinten tetőzik az árhullám. Az 1970-es nagyárvíz idején 960 centiméternél, 2000-ben pedig több mint 800 centiméternél tetőzött a Tisza Szegednél.
Kritikus szakaszok
Az országnak jól kiépült árvízvédelmi rendszere van – mondta a miniszter -, a 4200 kilométer hosszú állami fővédvonalon ugyan "mindig akadnak kritikus szakaszok", ezeket azonban jól tudják a vízügyi szakemberek és védelmükre különös figyelmet fordítanak. A nagy hómennyiség önmagában a folyókon "nem feltétlenül jelent árvizet", de kisebb-nagyobb árhullámok levonulásával számolni kell - jegyezte meg, hozzáfűzve: az árhullám nagyságát az olvadási viszonyok befolyásolják majd alapvetően. Kedvező, hogy a folyók felső szakaszain a hétvégi lehűlés hatására már apadás kezdődött - mondta.
A Fidesz szerint ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a kormány az elmúlt három évben gyakorlatilag semmit sem tett az árvíz elleni védekezés területén. "A Vásárhelyi Tervet (...) az MSZP-SZDSZ - kormány nem indította el" - áll a Szalay Ferenc képviselő által jegyzett, MTI-nek megküldött közleményben. Az ellenzéki párt tájékoztatása szerint 2002 óta mintegy 50 százalékkal, közel 3 milliárd forinttal csökkentették a gátépítésekre szánt költségvetési keretet. Szakértők szerint a Tisza árvízvédelmi biztonsága az elmúlt száz évben nem volt olyan rossz, mint most - hívták fel a figyelmet.
A legnagyobb ellenzéki párt képviselője emlékeztetett arra, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány még 2002-ben ígéretet tett arra, hogy 2004-re kiépíti a Tisza és mellékfolyóinak teljes árvízvédelmi rendszerét. Ezzel szemben az elmúlt három évben csupán 27 kilométer gát épült, szemben az Orbán-kormány idején épült 203 kilométerrel - közölték. "Felszólítjuk a kormányt, haladéktalanul kezdjenek hozzá a Vásárhelyi Terv megvalósításához és kezdjék meg a Tisza és mellékfolyóinak teljes árvízvédelmi rendszerének kiépítését, ne veszélyeztessék tovább 1,5 millió ember életét és vagyonát" - áll a Fidesz közleményében.
[LHP.HU]
2005.03.22. 12:20