Az előző hónapban pesszimista fordulat következett be a közvéleményben, ám ez nem befolyásolta érdemben a pártok támogatottságát. A közhangulat márciusban sem lett sokkal kedvezőbb - továbbra is több mint kétszer annyian mondják azt, hogy az országban "általában véve rossz irányban mennek a dolgok", mint ahányan jó irányt érzékelnek.
Az általános pesszimizmus viszont a jelek szerint mostanra kikezdte az MSZP szimpatizánsainak elkötelezettségét. A teljes népességben három százalékkal csökkent a vezető kormánypárt támogatottsága, így most épp annyian szavaznának a pártra, mint a miniszterelnök-csere előtt.
A szavazatvesztés ráadásul együtt járt a megmaradt szavazótábor részvételi szándékának a csökkenésével is, és ennek következtében a szintén zsugorodó, de elszántabb szavazótábort maga mögött tudó Fidesz-MPSZ a választani tudó "biztos" szavazók körében csaknem húsz százalékkal vezet az MSZP előtt.
Ahogy szűk fél évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc növekvő népszerűsége húzta maga után az MSZP támogatottságát, úgy a mostani visszaesés is egyszerre következett be a miniszterelnök népszerűségvesztésével.
Februárban a borúlátóvá vált közhangulatban szinte minden vezető politikus népszerűsége visszaesett, főleg a kormánypártiaké. Márciusra a legtöbbjük népszerűségi indexe valamelyest újból növekedett, Gyurcsány megítélése azonban tovább romlott, olyannyira, hogy miniszterelnökké választása óta most mondták a legkevesebben, hogy "szívesen látnák fontos politikai szerepben".
Négy százalékkal csökkent azoknak az aránya is, akik Orbán Viktorral szemben Gyurcsányt látják alkalmasabbnak a kormányfői posztra. A kormányoldal helyzetén némileg javít, hogy az SZDSZ támogatottsága újra meghaladta a bejutási küszöböt: az előző hónapok 4 százalékával szemben most a választani tudó "biztos" szavazók 6 százaléka szavazna a pártra.
[LHP.HU]
2005.03.18. 20:11