Tíz év alatt egy "debrecennyi" ember tűnt el a fővárosból - a Budapesten lakók száma ugyanis 300 ezer fővel csökkent. A XIX. század végi - XX. század eleji világváros Budapestből mára 1-2 napos látnivalójú érdekesség lett. A fővárosunkat lekörözte Bécs után Prága és Pozsony is, és ott telepedtek le és fizetnek adót a nagyobb cégek is.
Azok a vállalatok, amelyek mégis Magyarországon maradtak, azoknak is elegük van a Budapestből.
Pejkó Zoltán a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta:
" A belváros környezete picit lepusztult, arra ösztönözte a vagyonnal rendelkező rétegeket, hogy kiköltözzenek a zöld övezetbe, ott megfizethetőbb árak vannak. Budapest az egyik legdrágább város, ugyanakkor nem nyújtja ezért az árért azokat a szolgáltatatásokat, amik elvárhatóak lennének."
Az iparkamara alelnöke konkrét példát is említ: Finnországban a vállalkozók nem érzik úgy hogy a város kiszipolyozná őket.
A főváros költségvetésének fenntartása egyre erősebben a helyi vállalkozókra nehezedik. Budapesten 1992-ben az összes bevétel 6 százaléka, 2003-ban pedig már 20 százaléka származott a helyi adókból. A fővárosi vállalkozásoknak idén mintegy 150 milliárd forint iparűzési adót kell befizetniük. Ebből 70 milliárd forint marad az a fővárosi önkormányzatnál, 80 pedig a kerületek kasszájába kerül.
[LHP.HU]
2005.03.18. 20:09