Ha a kormány mai ülésén elfogadja, akkor a kutatás-fejlesztési ráfordítások leírhatók lesznek a szolidaritási adó alapjából. Ehhez módosítani kell a cégek nyereségének 4 százalékát elvonó adónemről szóló jogszabályt is, mégpedig vélhetően visszamenőlegesen, hogy a szeptembertől már hatályos adókötelezettségre is vonatkozzon a kedvezmény. Az innovációs ráfordítások leírására jogosult cégek a változtatás nyomán összesen 4-5 milliárd forint közteher megfizetésétől mentesülhetnek.
A kormány jövőre 150 milliárd forintos bevétellel számol a szolidaritási adóból. A PM szerint a kiesést máshonnan kell majd pótolni, így ismét szóba kerülhet az árfolyamnyereség megadóztatása. A kedvezményt gyakorlatilag az Audi harcolta ki, a cég ugyanis a könnyítéstől tette függővé magyarországi fejlesztéseinek folytatását. Az autógyártó magyarországi cége tavaly több mint ezermilliárd forintos bevétel mellett 92 milliárd forintos adó előtti eredményt ért el. Ha a társaság ennek csak a felét le tudja írni kutatás-fejlesztési kiadásként, akkor az önmagában 2 milliárd forinttal csökkenti az adófizetési kötelezettséget.
Pénteken Magyarországra látogat Martin Winterkorn, az Audi AG elnöke, és vélhetően ekkor jelentik be az adómódosítást. Kóka János gazdasági miniszter ugyanakkor úgy nyilatkozott a Népszavának, hogy az Audi-elnök és Gyurcsány Ferenc kormányfő pénteki tárgyalásán nem lesz szó a szolidaritási adóról és a cégnek 2011-ig nyújtott adókedvezményről, kizárólag arról, hogy milyen ösztönző csomagot kínál a kormány a nagyvállalatnak tervezett 600 millió eurós fejlesztéséért. A miniszter nem közölt részleteket az ajánlati csomagról, csak annyit jegyzett meg, hogy az lényegében semmiben sem különbözik attól a szokásos beruházásösztönzési programtól, amelyet a többi befektetőnek eddig is kínáltak, az eltérés legfeljebb nagyságrendi lehet.
hirado
2006.11.08. 10:51