HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Egyetemi fogyókúra

t: 182

Egyetemi fogyókúra

Közel 25-30 milliárd forint hiányzik a magyar felsőoktatásból. Az ország legrégebbi és egyben legnagyobb egyeteme, az Eötvös Loránd Tudományegyetem évek óta másfél milliárd forintos hiányt görget maga előtt. Az ELTE ma már likviditási gondokkal küzd: az alkalmazottak bérének kifizetésére plussz 800 millió forintra lenne szükségük, a dologi kiadások költségvetése pedig 300 millió forint mínuszon áll. Hogy oktatóik juttatását, a fűtés és a villanyszámlát jövő hónapban is ki tudják fizetni, saját bevételüket kellene növelni.

"Nagyon nagy a kutatási, pályázati bevételünk. Annak nagy része azonban pályázatra megy el, és a pályázaton elnyert pénznek csak az 1/5-ét tudjuk működési kiadásokra fordítani. Természetesen költségtérítéses képzéseink is vannak, a legkülönbözőbb szakjellegű képzések, bérbe adjuk a termeinket, ez azonban nagyon kevés összeg" - mondja dr. Klinghammer István, az ELTE rektora.

Mivel az ELTE hallgatóinak 60%-a pedagógus diplomát kap, nagy része pedig az egyetem után az állam szolgálatba áll, multinacionális vállalatok és pénzintézetek támogatására nem számíthat. A bölcsészettudományi kar tavaly már 80-90 millió forintot takarított meg azzal, hogy a nyugdíjkorhatár közelében lévő oktatóikkal félállásos szerződést kötöttek. Idén mintegy 380 millió forintot kellene előteremteniük, de bevétel híjján egyetlen megoldásnak csak a létszámleépítés tűnik.

"Azok a kollégák, tanársegédek, adjunktusok, akik mondjuk már két ciklust letöltöttek, és nem tudtak tudományos fokozatot szerezni, azok most kaptak egy értesítést, hogy augusztus végén nem kívánom a szerződéseiket meghosszabbítani" - tette hozzá dr. Manherz Károly, az ELTE-BTK dékánja.

Legnehezebb helyzetben a természettudományi kar van, 750 millió forintos napi gonddal küzd, az 5000 hallgató laboratóriumi képzésére például szó szerint egy fillér sem jut. A dologi kiadásokkal egyelőre nem tudnak foglalkozni, ők is a bérhiányt szeretnék orvosolni.

"400 millió forintos éves bruttó bérköltséget kellene nekünk kigazdálkodni. Azt, hogy ennek meglesz-e a realitása én most még nem tudom megmondani. Mindenesetre valóban történt javaslat elbocsájtásokra, ez javaslat szintjén van. Az egyetem most összegzi a tapasztalatokat, illetve igényeltünk központi forrásból pénzeket végkielégítésre" - mondta el az ügy kapcsán dr. Láng Ferenc, az ELTE-TTK dékánja.

Március végére pontosan kiderül, hogy az ELTE összes karára tervezett 100-120 fős leépítésből mennyit kell megvalósítani. Az egyetem vezetői addig is törik a fejüket a megoldáson. A drasztikus létszámleépítés helyett ők inkább a nyugdíjazás melletti oktatást és a külföldi munkát részesítik előnyben.

[LHP.HU]

2005.03.16. 12:20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek