> A montenegrói kormány áldását adta a Telekom Montenegró eladására a Matávnak
Uskokovic szerint az adásvételi szerződés áprilistól hatályos. A montenegrói távközlési vállalat részvényesi közgyűlése április 6-án lesz, és addig megváltozik a cég tulajdonosi szerkezete. A privatizációból befolyó pénzt a Pogdorica és az köztársaság észak részét összekötő autóút építésére fordítja az állam.
A Matáv 114 millió eurót ajánlott a Telekom Montenegro 51,12 százalékáért, további 67,288 millió eurót ötéves beruházási program keretében fektet a cégbe. Ezzel az ajánlattal a magyar vállalat lekörözte versenytársait, és január közepén első helyre rangsorolták. A podgoricai sajtó szerint a Matáv igényt tart arra, hogy az eladásra kínált 51,12 százaléknyi állami tulajdonrészen felül értékpapíronként 2,2 eurós áron megvehessen még legalább 16 százaléknyi részvény a kisbefektetőktől és privatizációs alapoktól a kétharmados tulajdonrészhez.
Uskokovic minapi tévényilatkozatában azt mondta, hogy a kormány ugyanakkor szeretné, ha a Matáv a kisrészvényesek kezében lévő összes részvényt megvenné, ezért kész értékpapíronként harminc centet fizetni nekik, ha a magyar cégnek adják el részvényeiket (az elmúlt napokban valamivel 2,5 euró alatt forgott a részvény ára a podgoricai tőzsdén). A miniszter szerint a Matáv még 51 millió eurót ajánlott a kisrészvényesek értékpapírjaiért, s a kormány számára fontos, hogy ez a pénz megérkezzen Montenegróba.
Podgoricában ugyanakkor többen kifogásolták a kormány eljárását, megkérdőjelezték annak törvényességét is, követelve a Telekom részvényekkel való kereskedés betiltását a tőzsdén. Nebojsa Medojevic, a Csoport a Változásokért nevű befolyásos podgoricai civil szervezet igazgatója azt állította, hogy a kormány megszegte a versenypályáztatási eljárás szabályait, és a Telekom Montenegro gyors eladása érdekében nyomást gyakorol a befektetési alapokra, hogy olcsón adják el a Matávnak a birtokukban lévő részvényeket.
Medojevic szerint a montenegrói piacon állítólag megjelent két washingtoni befektetési alap, a Refles Associates és a Falcon Investment, amelyek részvényenként 3-4 eurót készek fizetni nagyobb részvénycsomagokért, és ezért a kormány nagy nyomást gyakorol a privatizációs alapokra, hogy értékpapírjaikat a magyar vállalatnak adják el, amely 2,2 eurónál többet nem hajlandó fizetni értük.
[LHP.HU]
2005.03.12. 11:59