Közgyűlést tart ma a Magyar Telekom, amelyen a menedzsment beszámol a Telekom Montenegrónál hónapok óta folyó vizsgálatról. A Napi Gazdaság értesülései szerint a részvényesek semmi érdemit nem fognak megtudni az ügy részleteiről, sem pedig arról, milyen következményei lesznek az eddig 2-3 milliárd forintot felemésztő vizsgálódásnak.
Várhatóan az sem fog ma kiderülni, hogy a vállalat könyvvizsgálója, a PricewaterhouseCoopers (PwC) az amerikai szabályok szigorodásával magyarázható aggodalom miatt nem írta-e alá a Magyar Telekom mérlegét két, együttesen 700 millió forint értékű tanácsadói, illetve piackutatási szerződésre hivatkozva, vagy pedig az ügy csak a jéghegy csúcsa, és a mélyben a balkáni privatizációs gyakorlat messzire nyúló anomáliái húzódnak meg. Az esetet már három ország felügyelete, az amerikai igazságügyi minisztérium és két tőzsde is vizsgálja, és a részletek tisztázására felkért független jogi szakértő, az amerikai White and Case ügyvédi iroda költségei meghaladták a montenegrói társaság féléves üzemi eredményét is, a tét pedig már az egyetlen amerikai tőzsdére bevezetett magyar vállalat szavahihetősége és a menedzsment túlélése.
A lap szerint már nem az a kérdés, hogy találnak-e szabálytalanságot az ellenőrök, hanem az, hogy milyen szintig rántja magával az ügy a Magyar Telekom vezetését. A botrány nemcsak a tavalyi, hanem az idei mérleget is veszélyezteti, mivel 2005-ös audit hiányában a 2006-os könyvet sem lehet megnyitni. Megfigyelők szerint még a november 15-re összehívott, elvileg a tavalyi mérleget szentesítő és az osztalékról döntő közgyűlés kezdetéig sem biztos, hogy pont kerül az ügy végére.
A Népszabadság megemlíti, hogy Straub Elek, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója nem tölti ki 2008 nyaráig szóló megbízását, és sokak szerint a vizsgálat elhúzódása is inkább belső hatalmi harcok következménye. A cégnél ezeket a híreket nem kommentálják, de a lap úgy tudja, hogy Straub nyugdíjba készül 2008-ban, ami annyit is jelent, hogy eleve szó van az utódlásáról. A jelöltet valamikor jövőre akarják kiválasztani. A HVG korábba arról írt, hogy a montenegrói ügy kipattintásával a Magyar Telekom fő tulajdonosa, a Deutsche Telekom árfolyamát kívánja rontani egy, a céget felvásárolni kívánó amerikai befektetési csoport, hogy így olcsóbban jusson a német társasághoz.
hirado
2006.10.09. 09:54