HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Az MSZP nem ígér hivatalos ügynöklistát - 60 év alatt kerülhetnek fel az iratok

t: 205

Az MSZP nem ígér hivatalos ügynöklistát - 60 év alatt kerülhetnek fel az iratok

Fel lehet ugyan tenni a levéltárban található 30 millió oldalnyi iratot a világhálóra, de az nem biztos, hogy érdemes-mutattak rá a levéltár vezetői. Mivel a megfigyeltek adatait ki kell törölni, az ügynökiratok értelmezhetetlenek lesznek a nagyközönség számára.

A 30 millió oldalnak csak 7 százaléka beszervezési dosszié vagy úgynevezett 6-os karton. 12 százaléka a szolgálatok működésére vonatkozó dokumentum: parancs, vagy jelentés. A többi pedig a megfigyeltekre, áldozatokra vonatkozik, és személyes adataikat tartalmazza. Ezeket pedig semmiképpen nem lehet feltenni az internetre.

Kovács Kálmán, informatikai és hírközlési miniszter: Tavaly a levéltár mintegy 500 ezer oldalt digitalizált, itt a digitalizálási feladat 25 embernek az egyéves munkája volt. Itt 30 millió oldal áll még itt előttünk. Ez azt jelenti, hogy egy ésszerű határon belül kell, és mindenképpen az ügynökökre koncentráltan megalkotni az ügynöktörvényt.

Azzal az MSZP is egyetért, hogy csak a valódi információt hordozó iratokat tegyék a világhálóra. Hivatalos listát azonban nem ígérnek.

Addig azonban számíthat a közvélemény az ügynöklisták kalózváltozataira. A hvg internetes oldala ezen a héten olyan nyugaton lebukott kémek nevét közli, akiket zsarolással vettek rá arra, hogy külföldön kémkedjenek a Magyar Népköztársaságnak.

Kövér László ugyanakkor úgy látja, hogy az ügynöklistákkal csak a figyelmet akarják elterelni a tüntető gazdákról, vagy az ország problémáiról.

Kövér László, országgyűlési képviselő (Fidesz): Én azt gondolom, hogy ez az egész ügy csak arra jó, hogy Gyurcsány Ferenc a saját maga alkalmatlanságáról, kormányzati inkompetenciájáról és impotenciájáról elterelje a közvélemény figyelmét.

Ha a parlament tavasszal elfogadja az ügynöktörvényt, az arra érdemes iratok egy-másfél év múlva kerülhetnek fel a netre, 300-400 millió forintos költséggel.

"Együttműködött-e Ön, vagy valamely hozzátartozója 1990 előtt az állambiztonsági szolgálatokkal"- kérdezte volna két fideszes képviselő Gyurcsány Ferenctől a parlamentben. Ezt nem tehették meg, mert az országgyűlés elnöke szerint a válaszadás nem tartozik a kormányfő hatáskörébe. Mint ismeretes, Szegvári Katalin újságíró a kormányfőnek címzett nyílt levelében megjegyezte: akkor lenne teljes az ügynöklista, ha azon Gyurcsány Ferenc feleségének nagyapja, Apró Antal is rajta lenne.

Répássy Róbert, frakcióvezető-helyettes (Fidesz): "Eddig ilyen infomáció nem jelent meg a nyilvánosság előtt, hogy a miniszterelnök hozzátartozója együttműködött az állambiztonsági szolgálatokkal, hogyha ez igaz, akkor szeretnénk tudni, ebben a miniszterelnök álláspontját, szeretnénk tudni, hogy valós-e, neki a hozzátartozja, feleségének hozzátartozója együttműködött-e az állambiztonsági szolgálatokkal, és amennyiben együttműködtek, akkor jelenleg mi a a sorsuk ezeknek a hozzátartozóknak."

[LHP.HU]

2005.03.07. 23:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek