HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Miről beszélt Timosenko Gyurcsánynak?

t: 253

Miről beszélt Timosenko Gyurcsánynak?

A nem hivatalos látogatás hirtelen jött. Mi az oka a sietségnek? Titokban akarták tartani az utat? - kérdezgették a Parlament folyosóin. Miért jött Julia Timosenko ukrán miniszterelnök váratlanul Budapestre, Gyurcsányhoz, csupán titkárával és személyi testőrével kiszállva a parlamenti liftből?

Maga a tárgyalás utáni sajtótájékoztató is azt tükrözte, hogy lehetett a Timosenko-vizitnek egy rejtett, a közvéleményre egyelőre nem tartozó része. Ami elhangzott, nagyon pozitív és biztató. Ukrajnában a kormány- (talán rendszer)váltással új keletű, nagy távlatú lehetőségek nyíltak. Annak ellenére, hogy diplomáciánk talán túlzottan is a Kucsma-féle, Moszkvának is tetsző status quót tisztelve sokáig nem a Juscsenko- csapatra tett a választások előtt. Ám a Juscsenko-Timosenko páros ezt nem vette zokon, amihez hozzásegített Gyurcsány Ferenc időben, gyorsan tett február eleji kijevi vizitje is.

A tárgyalásokon részt vett Somogyi Ferenc külügyminiszter is, aki Szabó Vilmos államtitkárral együtt (hozzá tartoznak a többi között a magyar kisebbségi ügyek Ukrajnában) szótlanul állta végig a néhány perces tájékoztatót.

Aláírtak egy Ukrajna EU-csatlakozását előmozdító akciótervet. Magyarország álláspontja világos, perspektívát kell kínálni Ukrajnának az EU-belépéshez - mondta Gyurcsány. Ami a kétoldalú feladatokat illeti: 1. Szoros árvízvédelmi együttműködés, hogy a tiszai árvizet elkerüljék; 2. Budapesten ukrán szakértőket képeznek ki az EU-csatlakozás előmozdítására.

Az immár imázsává vált, szőke "fonott kalács" hajkoszorút viselő, elegáns, hosszú sötétszürke szoknyában, levendulaszínű kabátkában - "munkaruhában" - érkező Timosenko bőbeszédűbb volt. Megerősítette, hogy Ukrajna EU-tagságra törekszik. Megköszönve az ehhez kapott magyar támogatást, hangoztatta, hogy Kijevnek bátorításra van szüksége az unióba vezető úton. Ebben láthatólag magyar részről nincs hiány. A miniszterelnök asszony együttműködési és magyar befektetési lehetőségeket, közös projekteket vázolt fel általánosságban, kőolaj-gázvezetékek építésében, lakásépítésben, agrárgazdaságban.

Ezután a két kormányfő és kíséretük a Munkácsy-kép alatt nyíló, a termet a miniszterelnöki szobával összekötő kis különajtón gyorsan távozott, nem hagyva lehetőséget a kérdésekre, amelyek minden bizonnyal nehéz témákat - Leonyid Kucsma volt államfő esetleges letartóztatását, a 2000-ben történt Gongadze-gyilkosság kivizsgálását, Kravcsenko volt belügyminiszter minapi, rejtélyes "öngyilkosságát" - érintették volna.

Jól értesült források szerint a váratlan Timosenko-látogatás második, nem publikált szintje azt a célt szolgálta, hogy üzenjenek az EU-nak: ne legyenek megrökönyödve, ha Ukrajnában sürgősen letartóztatják a volt államfőt, Kucsmát és klánja számos tagját. Az események időrendje nem mond ellent a "második szint" elméletnek.


Március 2., szerda: Az ukrán főügyész bejelenti, hogy megoldották a Kucsma-éra talán legnagyobb port felvert ügyét, Gongadze újságíró meggyilkolását. Két gyanúsított már őrizetben, a harmadik külföldre szökött. (Értesülésünk szerint az illetékes magyar szervek is megkapták a koordinátákat, ha a szökésben lévő harmadik gyanúsított Magyarország felé venné az útját). Mindhárom gyanúsított az ukrán belügyminisztérium magas rangú tisztje.


Március 4., péntek: Öngyilkos lesz Jurij Kravcsenko volt ukrán belügyminiszter. Timosenko kétségbe vonja, hogy Kravcsenko - aki sokat tudott, és kulcsszereplő volt a Gongadze-ügyben - öngyilkosságot követett volna el. A volt miniszter fejében jobboldali halántéklebeny-bemenettel ugyanis nem egy, hanem két pisztolygolyó ütötte sebet találtak, ami öngyilkosoknál szerfelett valószínűtlen.


Március 5., szombat délután: Kijevi parlamenti képviselők egy csoportja Kucsma volt államfő letartóztatását indítványozza. Kucsma hazatér Csehországból, ártatlanságát hangoztatja. A CNN-ben nyilatkozik Gongadze Amerikában élő özvegye, aki mások mellett Kucsma államfőt, az FSZU (ukrán belbiztonsági szervezet, a KGB utódja) volt vezetőjét és az ukrán parlament volt elnökét vádolja férje meggyilkolásában való részvétellel.

Március 5., szombat este: Julia Timosenkót a Parlamentben fogadja Gyurcsány Ferenc.

Lehet, hogy mindez spekuláció. De a fentiekből kialakulhat a kép: azért jött volna Budapestre minden idők egyik legcsinosabb európai kormányfője - akinek Gyurcsány Ferenc a találkozáskor a protokollszabályokat gálánsan félretéve kezet csókolt - hogy "üzenjen" Brüsszelnek. Logikus, hogy Timosenko - ha szólni akar Brüsszelnek - Gyurcsányra gondol, hiszen a magyar kormányfő vezette fel február végén a Bush amerikai elnök jelenlétében tartott NATO-csúcson Ukrajna témáját. Hogy "odaát" megértsék: Kucsma és a volt rezsim más vezetői esetleges letartóztatására nagy szükség van? Ily módon lehet felszámolni annak bűneit, a korrupciót, a maffiakapcsolatokat, az alvilág és a kormányzat összefonódását, az igazságszolgáltatás "kézi vezérlését", és elindítani Ukrajnát a jogállammá válás hosszú útján?

[LHP.HU]

2005.03.07. 09:51

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek