Az Állami Számvevőszék legfőbb kifogása a modellkísérlet ellen, hogy úgy kezdett bele az ország és költött rá hét év alatt csaknem 50 milliárd forintot, hogy nem volt meg a megfelelő előkészítés és szakmai vita, pedig ma már kétmillió ember vesz részt benne.
A modellkísérlet tizennégyezer lakossal indult 1999-ben Kökény Mihály (MSZP) és Frajna Imre (Fidesz) képviselői indítványával. A rendszer lényege, hogy a kiválasztott lakossági csoport egészségügyi ellátását egy szervező csoport irányítja. A finanszírozás fejkvótalapú, s ha az ellátást kevesebb pénzből megoldják, mint amennyibe a hagyományos rendszerben átlagosan kerülne, akkor a megtakarítást megkapják.
Az ÁSZ egyebek között azt kifogásolta, hogy nem határozták meg a kísérlet bevezetésétől várt eredményeket, valamint az értékeléshez szükséges kritériumokat. Az ÁSZ jelentésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendszer nem garantálta például, hogy a megtakarítás nem a betegellátás rovására megy.
Felmerült, hogy a súlyos, drágán gyógyítható betegektől igyekeznek "megszabadulni". A számvevők szerint az sem jó ötlet, hogy az egészségügyi rendszer reformját a modell kiterjesztésével próbálták megvalósítani.
[LHP.HU]
2005.03.04. 12:01