Már az elején pontosítanék. Találóbb megfogalmazás lenne, hogy hazánkban járt több tucat izraeli üzletember, akik hozták magukkal a külügyminisztert is. Erősítésképpen. Kedden a repülőtérről Kiss Péter kancelláriaminiszterhez mentek. Nyilván csak azért, hogy a régi szép emlékeket felelevenítsék egy kávé mellett. A találkozó a sajtó számára ugyanis nem volt nyilvános. Még csak közleményt sem adtak ki róla. Aztán rövid látogatás a Holokauszt Múzeumban, de itt is csak annyit sikerült megtudnunk, hogy a második legkelendőbb budapesti szuvenír az I love Halászbástya feliratú pólók után a Budapest hímzésű sábeszdekli.
"Tessék várni holnapig, akkor lesz Shalom úr programjának hivatalos része a Mádl úrral meg az Orbán úrral meg a Somogyi úrral" - mondja egy megszeppent női hang a külügyben, miután meghallja, hogy "hírtévé". Akkor alszunk rá még egyet.
Reggel az MTI is közli a hivatalos programot: 11.00 Mádl Ferenc, 15.00 Orbán Viktor, 16.00 Somogyi Ferenc. Gyülekezünk a Parlamentben délután háromkor. A hangulat nyugodt, egészen addig, amíg az egyik személyi titkár el nem szólja magát: Shalom úr az elmúlt egy órában Gyurcsány Ferenccel tárgyalt. Nem, a találkozó nem volt titkos, akárki elmehetett a sajtótájékoztatóra. Csak éppen elfelejtettek szólni róla a sajtónak. Az MTI, bár nem közölte, azért mégis ott volt. A kiadott néhány sor szerint hazánk a jövőben (is) mindent megtesz, hogy még több izraeli tőkét csábítson az országba.
Márpedig a tőke az csábul. Shalom külügyminiszter úr egy órával később meg is jegyzi: "Izraeli üzletemberek egy rendkívül befolyásos csoportjával érkeztem, akik rengeteg pénzt fognak befektetni Magyarországon." Nem "szeretnének", hanem "fognak". Pont.
Félreértés ne essék, valahányszor hazánkba látogat egy mérvadó külföldi politikus, üzletemberek hada követi, hátha valami csurran-cseppen a beruházásokból. De ennek a kijelentésnek itt nagyjából politikai nyelven annyi a magyar változata, hogy "Sziasztok, hoztunk nagyon sok pénzt, megvettünk dolgokat, és most hazamegyünk."
Aztán jövünk még. Izrael a második legnagyobb nem európai beruházó Magyarországon az Egyesült Államok után. Ha a beruházó országok lakosságához képest számoljuk, akkor csak Németország előzi meg. Érdekes, hogy ennek ellenére mindez kimarad a hírekből. Ami megjelenik belőle az annyi, hogy Magyarország támogatja a közel-keleti rendezést, és üdvözli, hogy Izrael üdvözli, hogy Szíria valószínűleg kivonja csapatait Libanonból. A legtöbben persze még erről sem szereznek tudomást. A kereskedelmi tévékben, az internetes híroladalakon a látogatásról szó sem esett. Valószínűleg még a vanautui külügyi küldöttség látogatása is nagyobb eséllyel kerül be a hírekbe, mint az izraeli külügyi delegáció.
[LHP.HU]
2005.03.03. 14:47