A százados szerint a felső vezetés nem tett meg mident a katonákért, és közölte: leszerel, és ha kell, független bírósághoz fordul.
A százados a honvédelmi miniszternek február végén írt nyílt levelében egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy az afganisztáni missziónál nem megfelelően páncélozottak a terepjárók, nem használhatóak a terepjárók géppuskaállványai, és nem szereltek drótvágót a járművekre. A miniszter azonnal vizsgálatot indított, amelynek eredményéről szerdán számoltak be a parlament szakbizottsága előtt. A vizsgálat jegyzőkönyve péntekre készül el.
A csaknem négy órán át tartó ülésen Braun László vezérőrnagy, a vezérkari főnök első helyettese, a vizsgálóbizottság megbízott vezetője közölte: a levélben megfogalmazott állítások nem állják meg a helyüket, a százados nagyon súlyos fegyelemsértést követett el.
Iváncsik Imre, a szaktárca politikai államtitkára közölte, hogy szokatlan módszert választott a százados, a szolgálati út megkerülésével, a nyilvánosságon keresztül, félinformációk alapján fogalmazta meg levelét. Mint mondta, a vizsgálat megerősítette annak a döntésnek a jogosságát, hogy a szaktárca és a vezérkar integrációja során egy műveleti főcsoportfőnökséget hozzanak létre, amely valamennyi külföldi misszió tevékenységét koordinálja. Kiemelte, hogy kedden fogadták ünnepélyesen a hazatért katonákat, és ugyan sokukkal beszélgetett, de egyikük sem hallott olyan észrevételeket, mint amilyeneket Farkas Roland megfogalmazott.
Nyitray András fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a honvédelmi bizottság tagjait egyetlen alkalommal sem hívták meg, amikor honvédelmi minisztériumi delegáció látogatta meg a külföldi missziókat.
Simicskó István (Fidesz) kiemelte: nem érti, hogy miért hoztak létre nyilvános internetes fórumot a katonák számára, ha ezt a nyílt levelet a szolgálati út megkerülésének értékeli a szaktárca. Mint mondta, az észrevételek alapján a politikai vezetésnek nem fenyegetőznie kellene, hanem kivizsgálni azokat a katonák biztonsága érdekében. Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta, hogy Farkas Roland észrevételeit meg kellene köszönnie a szaktárcának, mert fontos problémákra, például az eszközök beszerzésének lassúságára irányította rá a figyelmet. Simicskó István azt kérte, hogy ne érje retorzió a századost.
Farkas Roland a meghallgatás során kitartott állításai mellett, és többször is jelezte: azok álláspontját is képviseli, akik szerint a vezetés nem tett meg mindent a katonák biztonsága érdekében. A százados ellen várhatóan súlyos fegyelemsértés miatt indul eljárás, mivel katonaként kritizálta a felső vezetést, amellyel törvényt sértett. A százados - mint a Népszabadaság írja - önként leszerel, és ha kell független bírósághoz fordul.
[LHP.HU]
2005.03.03. 12:01