Folytatódnak a tárgyalások
Tegnap szűk körben tárgyaltak a demonstráló gazdák és a kormány képviselői, ma a szakbizottságokban folytatódik a munka. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a tárgyalások után elmondta: megkapták az FVM-től a beadott petíciójukra a választ, ám annak tartalma nagyon messze áll követeléseiktől. Az egyeztetés alapján a Magosz szakbizottsági anyagot készített, amelyet ma reggel 9 óráig eljuttatott az agrárminisztériumnak. Miután a tárca áttanulmányozza az anyagot, saját javaslatot készít, és a két dokumentum alapján délután folytatják a tárgyalást az Agrárgazdasági Kutatóintézetben. Jakab István korábban elmondta: a gazdák problémáinak megoldása többletforrásokat igényel a jelenlegi agrárköltségvetéshez képest. A Magosz elnöke visszautasította azokat a feltételezéseket, amelyek politikai akciókkal vádolják őket, és nyomatékosította, csak a gazdák érdekében demonstrálnak. A gazdák a Magyar Rádiónak elmondták: addig nem szerveznek újabb demonstrációt, amíg az egyeztetések tartanak.
Gyurcsány: Nem tudunk több pénzt adni!
A tiltakozó gazdák ragaszkodnak ahhoz, hogy a miniszterelnök is részt vegyen az agrártárgyalásokon. Gyurcsány Ferenc nem zárkózik el ettől, ám kitart amellett, hogy a szakkérdésekről a földművelésügyi miniszterrel kell egyeztetniük a termelőknek. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádió Krónikának adott heti interjújában elmondta: a kormányfő akkor tud ebben az ügyben érdemben tárgyalni, ha végeznek a szakértők és a gazdák bizonyos kérdésekben megállapodásra jutnak a miniszterrel. (A részletes Gyurcsány interjú olvasásához kattintson ide.)
Félpályás útlezárások nyolc megyében – traktorok a Kossuth téren
A demonstrációk a tárgyalások alatt is folytatódnak. Bagi Béla, a demonstrációs bizottság elnöke elmondta: az országszerte kialakult megmozdulásokat is a tünetetés részének tekintik, de minden résztvevőtől elvárják, hogy tartsa magát a bizottság döntéseihez, és a szélsőséges megmozdulásoktól minden esetben elhatárolódnak. Bagi Béla tegnap közölte azt is, hogy a Budapesti Rendőr-Főkapitányságon bejelentették a helyfoglalási igényüket a Kossuth tér egész területére, így amennyiben a rendőrség engedélyezi, már március harmadikától traktorokkal vonulnak a Parlament elé.
A hét közepétől egyébként nyolc megyében 17 helyszínen vonulnak a gazdák az utakra. Pest, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Hajdú-Bihar, Békés és Zala megyéből is jeleztek félpályás útlezárásokat – jelentette a Hír TV. A Győr-Moson-Sopron megyei gazdák csütörtökön délután 4 óráig lezárnák a hegyeshalmi, a rajkai, a vámosszabadi, a fertődi és a kópházi átkelőhelynél a fél útpályát. Borsod-Abaúj-Zemplénben Tornyosnémetinél csütörtöktől, Sátoraljaújhelyen péntektől demonstrálnak majd a gazdák.
A parlament tegnapi plenáris ülésének középpontjában is a gazdademonstráció állt
Tegnap a parlament plenáris ülését is az agrárkérdés határozta meg. Gyurcsány Ferenc közölte: a földművelésügyi miniszternek csak addig van jogosítványa a megállapodásra, amíg az nem változtat a költségvetés jelenlegi keretein.
A kormány egyetlen, mezőgazdasággal kapcsolatos ígéretét sem tartotta be – jelentette ki Áder János a parlamentben. A Fidesz frakcióvezetője szerint a kabinet az eddig kötött megállapodásokat is felrúgta. Herényi Károly (MDF) közölte: a kormány a mezőgazdaság támogatásának kérdésében megbukott.
Kuncze Gábor (SZDSZ) azt mondta: az elmúlt 15 évben a politika játékszere volt a mezőgazdaság, „és e tekintetben a politika nagyot bukott”. A politikus a tárgyalás fontosságára hívta fel a figyelmet. Lendvai Ildikó (MSZP) úgy véli: a demonstrálók traktorai a jobboldal, sőt a szélsőjobboldal trójai falovának szerepét kezdik betölteni.
[LHP.HU]
2005.03.01. 11:44