HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Alig csökken a nők hátrányos helyzete a munkaerőpiacon

t: 1927

Alig csökken a nők hátrányos helyzete a munkaerőpiacon

Dr. Herczog Tímea frissen végzett jogász, pályatársaihoz hasonlóan ő is végigjárta a munkakeresés egyebek mellett diszkriminációval is kikövezett útját:
"Diploma után számos ügyvédi irodához adtam be a jelentkezésemet. Az interjúk során mindig az első kérdések között volt, hogy tervezek-e, és ha igen, mikorra gyermeket. Az egyik helyen el is magyarázták: amennyiben komolyan gondolom az ügyvédi karrieremet, le kell mondanom a családi életről, vagy legalábbis másnak kell majd felnevelnie a gyerekeimet."
Herczog Tímea szerint azonban nem azzal van a baj, hogy ez a kérdés felmerül, hanem az, hogy férfi pályatársainak soha nem kell rá válaszolnia.
"Arra senki nem gondol, hogy az ő gyerekvállalásuk is megnehezítheti a munkájukat."

Lévai Katalin volt esélyegyenlőségi miniszter szerint nagyon is létező jelenség a nők hátrányos megkülönböztetése, főleg a munkaerőpiacon.

"Ez persze mindig rejtett, a munkaadók tisztában vannak vele, hogy nem mondhatják ki. Egyszerűen csak megkerülik. Borzasztóan patriarchális társadalomban élünk és egyelőre minden ezen alapszik."

Ma Magyarországon a nők foglalkoztatási aránya 44, míg a férfiaké 57 százalék. Ez a szám nem nagyon különbözik az uniós átlagtól, ám a foglalkoztatottsági mutatók folyamatos csökkenő tendenciát mutatnak a rendszerváltás óta. A nők pedig elsősorban a gyermekgondozás miatt nehezebben térnek vissza az egyre szűkülő munkaerőpiacra.

Lévai szerint a munkaadók egyelőre még mindig csak saját érdekeiket tartják szem előtt és bár észlelhető kisebb pozitív elmozdulás, a vezetők 70-80 százaléka még mindig férfi.
A nőknek továbbá szembesülniük kell a nemek között megnyilvánuló bérkülönbséggel, melynek aránya nálunk 10 és 30 százalék között mozog. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2002-ben a férfiak bruttó átlagkeresete 131 ezer forint volt, amíg a nőké 111 ezer. Szakértők szerint azonban az eltérés arányaiban kisebb ennél, a munkaerőpiac ugyanis megosztott és a hagyományosan női ágakra, így ruhaiparra, a kereskedelemre, az egészségügy bizonyos területeire és a közoktatás egyes szintjeire jellemző az alacsonyabb kereset. Ráadásul a férfiak gyakrabban vállalnak több pénzzel járó túlórát, nehéz fizikai munkát. A tényleges bérkülönbség az egyenlő egységnyi munkát alapul véve valójában 10-15 százalék körül mozog.

2005.01.07. 17:37

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek