A demonstrálók kitartanak elhatározásuk mellett, hogy nem mennek haza, míg meg nem állapodtak a kormánnyal. A 10 órai határidőig Gyurcsány Ferenc nem válaszolt a gazdák kérésére, hogy a kormányfő vegye át a tárgyalások irányítását a tárcától. A demonstrációs bizottság ezekben a percekben dönt a válaszlépésről.
Péter Mihály, a demonstrációs bizottság tagja: "Rengeteg gazdatárs hívott vidékről, akik nem a MAGOSZ képviselői, csak gazdák, és megtették a bejelentéseket a félpályás lezárásokra. Tehát én úgy látom, amit mi elindítottunk, csak akkor folytatódhat igazán, ha a vidéki gazdatársak helyben is reagálnak a dolgokra. Mindenki elégedetlen a tárgyalások módjával, menetével, és ennek az út szélén, a határállomásokon hangot adnak, teljesen spontán, csak az értesítéseket kapjuk itt a téren, hogy velünk vannak."
Félpályás útlezárások
A demonstrációk mindaddig folytatódak, amíg a kormány ki nem fizeti a gazdáknak járó területalapú és nemzetközi kiegészítő támogatásokat - fogalmaztak a termelők Komárom határában. A 13-as útra több mint száz traktort várnak, a tüntetés pedig péntek estig tart majd, ha addig nem sikerül az érdek-képviseleteknek megegyezésre jutni az agrártárcával.
A termelők több mint egy tucatnyi komárom-esztergom megyei településről és a Bakonyalja több községéből érkeztek, hogy szolidaritást vállaljanak a Budapesten demonstráló gazdatársaikkal. Mint mondják, egyre nagyobb felháborodással figyelik, hogyan akarja a mezőgazdasági miniszter lejáratni a földből élő embereket, szélsőséges politikai érdekek kiszolgálóinak bélyegezve őket. A gazdák követelik a pályázatok áfakötelezettségeinek eltörlését, s hogy a gazdaszervezeteket megfelelően tájékoztassák az uniós pénzek kifizetéseiről.
A tüntetők nyílt levelet fogalmaznak a térség szocialista országgyűlési képviselőinek, Zatykó Jánosnak és Keleti Györgynek, hogy miért nem léptek fel a környék két nagy agrárüzeme, a Bábolna Rt. és a Komáromi Mezőgazdasági Kombinát kiárusítása és tönkretéte ellen. Mint mondják, a vidék már nem bír el több megaláztatást, ezért addig maradnak az utakon, amíg a kormány nem hajlandó megegyezni a fővárosban tárgyaló vezetőikkel.
Harminc munkagéppel lassították a forgalmat a Békés megyei termelők a 44-es főúton. A demonstráló gazdák túlnyomó többsége még nem kapta meg a terület-alapú támogatást.
Nehezen indult a békésszentandrási gazdák tüntetése, de hamarosan mintegy harminc munkagép zárta el a 44-es főút Szarvasra vezető egyik sávját. A Békés megyei termelők közül sokan voltak a budapesti nagygyűléseken is, és a tárgyalások elhúzódása fokozza elégedetlenségüket.
Békészentandráson csak néhány kisebb termelő kapta meg a területalapú támogatást. A gazdák másik problémája a tárolók hiánya és az intervenciós felvásárlás húzódása. A termelők szolidaritást vállalnak a fővárosi demonstrálókkal és nem engednek a követeléseikből.
A demonstrálóknak szerdáig van engedélyük, szükség esetén azonban folytatják a félpályás útelzárást.
Hétfőn nincs tárgyalás
Sem az agrártárca, sem a demonstráló gazdák megbízottai nem kezdeményeztek hivatalosan egyeztető tárgyalást hétfőre - jelentette ki Dékány András, az agrártárca szóvivője. Hozzátette: a minisztériumban készen állnak az egyeztetésre. Németh Imre is Magyarországon tartózkodik, ugyanis lemondta brüsszeli útját. A gazdák közben az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének Nádor utcai székházában, írásos válaszukat készítik a tárca javaslatára. Ennek részletei még nem ismertek.
Gyurcsány Ferenc szerint a demonstráló gazdák képviselői a kormány legitimitását kérdőjelezik meg azzal, hogy nem hajlandóak a minisztériumban folytatni a tárgyalásokat. A kormányfő azt mondta: a mezőgazdaság, a gazdák dolgában nem kivont karddal és nem politikai küzdelem részeként, hanem kellő bölcsességgel, nyugodtan, egymás politikai és társadalmi legitimá-ciójának megkérdőjelezése nélkül kell tárgyalni. Kijelentette: "ez nem helyszíni vita, hanem politikai legitimációs küzdelem".
Gyurcsány Ferenc, kormányfő: "A magyar kormány azért nem mehet ki a magyar kormány épületéből, mert akkor elfogadja azt a helyzet értelemzést hogy akik ma a Kossuth téren vannak azok a kormánnyal szembeálló politikai erők, én meg ezt nem akarom elfogadni."
[LHP.HU]
2005.02.28. 15:10