HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > A Gazprom ugrani készül?

t: 350

A Gazprom ugrani készül?

Magyarország az egyik első lépcsőfok a Gazprom európai terjeszkedésében - összegzik az orosz gázmulti és a német E.On között a magyar gázüzletrészekről létrejött megállapodás külföldi kommentárjait a lapok.

A csütörtöki megállapodás értelmében az E.On Földgáz Trade Zrt.-ben és az E.On Földgáz Storage Zrt.-ben egyaránt 50 százalék mínusz 1 szavazatnyi, a két gázszolgáltatót és három áramszolgáltatót birtokló E.On Hungária Zrt.-ben pedig 25 százalék plusz egyszavazatnyi részt kap a Gazprom, míg a német E.On cserébe megkapja a nyugat-szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező 25 százalék mínusz egyszavazatnyi pakettjét. Az orosz Biznesz című lap szerint az ügylet még nincs lezárva, nem tisztázott ugyanis, hogy a Gazprom esetleg kap-e még készpénzt vagy egyéb részesedést is a gázmező negyede fejében.

A német Handelsblatt és az orosz Vedomosztyi forrásai a tranzakció értékét 1,2 milliárd euróra teszik. A gáztározóért és a gáznagykereskedőért az E.On ez év elején mintegy egymilliárd eurót fizetett a Molnak. Ennek alapján a külföldi szakértők az E.On Hungária negyedét többre értékelik a két gázcég felénél. A külföldi lapok hangsúlyozzák: az orosz befektető végső célja minden bizonnyal a nyugat-európai terjeszkedés, de a német Süddeutsche Zeitung szerint nem szabad lebecsülni a magyar részesedések stratégiai szerepét sem.

Az orosz Kommerszant arról írt, hogy a Gazprom később többségi tulajdonossá szeretne válni a magyar cégekben, az E.On viszont a Népszabadságnak ismét megerősítette, hogy nem kívánja átengedni az irányítást. A Financial Times ellentmondásosnak tartja a magyar kormány energiastratégiai üzeneteit. A lap emlékeztetett: egyes források a Gazpromtól való egyoldalú gázszállítási függés csökkentését hangsúlyozzák, mások viszont az együttműködés szükségességéről beszélnek.

A Financial Times szerint a G8-ak szentpétervári, energiabiztonságról szóló tanácskozása előtt néhány nappal megkötött üzlet jól példázza Oroszország véleményét. Vlagyimir Putyin orosz elnök a ZDF-nek úgy nyilatkozott: Oroszország csak akkor nyitja meg energiaszektorát, ha hozzáférést biztosítanak számukra fontos területekhez.

Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője szerint jövedelmezőbb lett volna közvetlenül a Gazprom számára értékesíteni a gázüzletágat, mint az, hogy a Mol az E.Onnal kötött üzletet, amely végül az orosz cégnek adott át üzletrészeket. A szakértő szerint világosan követhető üzlet született: az orosz vállalat jól fizető európai piacot vásárolt, német partnere pedig kitermelési lehetőséghez jutott. A kutató úgy látja, hogy a meglévő hazai gáztároló és szállító kapacitások elegendők az ország energiaigényének kielégítésére, így nincs szükség egy újabb csővezeték, a Közép-Ázsiát Európával összekötő Nabucco megépítésére, különösen akkor, ha elkészül a Blue Stream vezeték, amely szintén Törökország felől szállítana gázt hazánkba. Utóbbi beruházás egyébként gazdaságos is lehetne, ha Magyarországon megépülne a Mol és a Gazprom közös terveiben szereplő 10 milliárd köbméteres tárolókapacitás.

A Fidesz szerint mind az Oroszországtól, a Gazpromtól való egyoldalú energiafüggés, mind az energiapiaci verseny, mind pedig a gázárak szempontjából kockázatot jelenthet hazánk számára, hogy az E.On eladja a Gazpromnak a magyar gázüzlet közel felét. A párt külügyi kabinetjének vezetője elmondta: Oroszország nem tartózkodik az energia politikai fegyverként való használatától, továbbá 5-10 százalékkal olcsóbban szállít gázt, mint hazánkba.

hirado

2006.07.17. 11:24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek