HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Júliustól 1400 gyógyszer drágul

t: 216

Júliustól 1400 gyógyszer drágul

Júliustól megváltozik a közgyógyellátás rendszere, emelkednek a gyógyszerárak, új, Eu-konform vényekre kell gyógyszert írni, változik az a törvény, amely a művi meddővé tételt eddig szabályozta, valamint átalakul a szociális segélyezés és az intézmények finanszírozása is megváltozik.

1400 támogatott gyógyszer drágul július 1-jétől. Közülük csaknem ezernél 100 forintnál kisebb lesz az áremelés. 300 másfajta gyógyszer ára pedig csökken.

A tb által nem támogatott készítmények közül 153 kerül majd többe. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár úgy számol, hogy összeségében, átlagosan 2 -2,5 százalékos lesz a drágulás.

Szintén júliustól új, EU-konform vénypapírokra írhatnak fel gyógyszert, gyógyászati segédeszközt és gyógyfürdő-szolgáltatást az orvosok, azonban a régi típusú receptpapírokra felírt patikaszert még egy hónapig be lehet váltani a gyógyszertárakban.

Az új receptpapírok "ránézésre" nem nagyon térnek el a betegek által már megszokottól, lecserélésükre többi között azért volt szükség, hogy az uniós állampolgár adatait is rögzíteni lehessen, amennyiben ellátásra szorul Magyarországon.

További változások az egészségügyben és a szociális segélyezésben

A szociális törvény tavalyi módosításával július elsejétől a közgyógyellátás új rendszerében havonta legfeljebb 12 ezer forintos keretet használhatnak fel a rászorulók betegségük kezelésére, ami indokolt esetben évi hatezer forinttal bővíthető.

A szociális törvény tavalyi módosításával a rendszeres szociális segély családi alapú támogatássá alakul át július elsején; az új rendszerben a juttatás megállapításánál az eltartott gyermekek számát is figyelembe veszik, emellett megjelenik a munkaösztönző segélyezés is. A változás értelmében a segély nem fix összegű lesz, hanem a jogosultsági jövedelemhatárig, a nyugdíjminimum 90 százalékáig egészíti ki a család meglévő jövedelmét.

A jogosultságot és a segély összegét fogyasztási egységre jutó jövedelem alapján határozzák meg. A fogyasztási egységre eső segély alapja a nyugdíjminimum 90 százaléka, 23.220 forint lesz, amit a család nagyságától függő szorzóval szoroznak.

A családi alapú segélyezést a rendszeres szociális segélyben részesedők és az egészségkárosodottak vehetik igénybe. Az esélyegyenlőségi minisztérium korábbi tájékoztatása szerint a változás 160 ezer családot érint és 7,5 milliárd forint többletforrást vontak be a fedezetére.

Ugyancsak július elsején lép életbe a munkaösztönző segélyezés: a frissen elhelyezkedett, előzőleg szociális segélyben részesült munkavállalóknak további három hónapig 50 százalékát, majd még három hónapig 25 százalékát folyósítják a járadéknak, elismerve a munkába állással járó költségeket. A munkaösztönző segélyezés alkalmi munkavállalás mellett is járni fog.

Júliustól szintén változik a kórházi finanszírozás is. Ennek egyik eleme, hogy érvénybe lép az a rendelet, miszerint, ha a beteget olyan betegséggel fektetik kórházba, amelyiket meg lehetett volna gyógyítani szakrendelésen, akkor maximum a szakrendelés díját fizetik ki a kórháznak, nem pedig a kórházi kezelés költségét.

Júliustól minden beteggel legalább öt percet kell egy orvosnak foglalkoznia, és a jövőben nem fognak a meglévő ágyszámon felüli ellátást finanszírozni a kórházakban, valamint megemelik a krónikus ellátás alapdíjait is. Eszerint 4.150 forint helyett 5.000 forint lesz az egy napra, az OEP által fizetett ápolási díj, és kiemelten finanszírozzák a nagy kockázatot jelentő betegségeken átesettek rehabilitációját. Így többek között a szív- és daganatos betegek, a krónikus légzésbetegek kezelésének költségét a jelenlegi 15 ezer forintról 17 ezer forintra emelik.

Az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly novemberben hozott határozatában megsemmisítette az egészségügyi törvény azon rendelkezését, amely szerint a művi meddővé tétel családtervezési célból a 35. életévét betöltött, vagy három vér szerinti gyermekkel rendelkező személynél végezhető el. Az Ab döntésének értelmében júliustól bárki, aki elmúlt 18 éves, kérheti a művi meddővé tételt családtervezési célból.

Az Országgyűlés tavalyi döntése értelmében szintén júliustól az egyedülálló meddő nők is részt vehetnek a lombikbébi-programban abban az esetben, amennyiben a nő életkora vagy egészségi állapota (meddőség) miatt gyermeket természetes úton nagy valószínűséggel nem vállalhat.

hirado

2006.07.02. 11:47

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek