> Lezárják a budai alsó rakpartot - áradnak a folyók és patakok, intenzív védekezés több településen

Lezárják a budai alsó rakpartot hétfőn
A rakpartot a Duna magas, 540 centimétert elérő vízállása miatt zárják le, a HÉV menetrendjét a forgalomkorlátozás nem érinti. Az alsó rakpartot legutóbb a tavaszi árvíz idején kellett lezárni, a Duna akkori, 600 centiméter feletti vízállása miatt rövid ideig a HÉV sem közlekedett.
Másodfokú árvízvédelmi készültség a Nagy-Duna felső szakaszán
Nagybajcsnál a Duna tetőzése 590-610 centiméter között hétfőn várható - közölte Baross Károly, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság központi védelemvezető-helyettese.
Tájékoztatása szerint első fokú az árvízvédelmi készültség a Nagy-Duna Komárom-Almásfüzitő közötti és esztergomi szakaszán. Komáromnál 550-570 centiméter körüli vízállással várható a tetőzés hétfőn. Ugyancsak hétfőn tetőzik a Duna Esztergomnál az előrejelzések szerint 530-550 centiméterrel.
A Mosoni-Dunán Vének és Dunaszentpál között első fokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el vasárnap. Ugyancsak első fokú a készültség a Lajtán az országhatár és Mosonmagyaróvár között. A folyó tetőzése akár a harmadfokú készültséget is elérve 210-230 centiméter között várható hétfőn.
Belvízvédekezés is folyik az észak-dunántúli térségben, mivel a vízzel elöntött terület nagysága megközelíti a hétezer hektárt. Másodfokú a belvízvédelmi készültség a Kapuvár-hansági, továbbá a Rábca-menti és a Mosoni-Duna bal parti szakaszokon. Továbbra is elsőfokú a készültség a Duna-menti és a Marcal-menti öblözetekben. Ezeken a területeken kilenc szivattyútelep üzemel.
Tovább áradnak a Körösök
A Körösök romániai és magyarországi szakaszain egyaránt jelentős csapadék hullott az elmúlt 24 órában, ezért a folyók tovább áradnak - közölte az MTI-vel a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KÖRKÖVIZIG) vezetője.
Az igazgatóság működési területén a Fekete-, a Kettős- és a Sebes-Körösön, valamint a Berettyón már korábban elrendelték az első fokú árvízvédelmi készültséget, míg a Hármas-Körös felső szakszán vasárnap reggel óta van érvényben hasonló szintű készültség - tájékoztatott Bak Sándor.
Az igazgató a belvízvédelemmel kapcsolatban elmondta: a KÖRKÖVIZIG 10 védelmi szakaszából nyolcban van érvényben készültség, közöttük a mezőberényi szakaszon vasárnap reggel óta a legmagasabb, harmad fokúra emelték a védekezést. A belvízzel elöntött területek nagysága megközelíti az ötezer hektárt, amelyből több mint két és félezer hektár a vetés.
Szombaton az igazgatóság 13 szivattyútelepet működtetett, amelyek némileg több mint másfél millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadókba.
Megáradt patakok Borsodban - súlyosbodik a helyzet
Súlyosbodik a helyzet a patakok áradása miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megye számos településén, egyelőre még senkit sem kellett kitelepíteni otthonából, de a katasztrófavédelem felkészült erre a helyzetre is - tájékoztatta az MTI-t Kohánka István, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság helyettes vezetője vasárnap.
Tizenhét településen folyik intenzív védekezés, a legsúlyosabb a helyzet Izsófalván, Jósvafőn, Abaújszántón, Szikszón és Korláton - mondta. Közlése szerint jószerivel csak a katasztrófa- és polgári védelmi szakemberek dolgoznak, védekeznek a helyi lakosok mellett.
Kohánka István úgy vélte, több település polgármestere nemigen fordít figyelmet a védekezésre, holott annak megszervezése elsődlegesen az önkormányzatok feladata. Elmondta: a Szerencs, az Ördög, a Tolcsva és a Ronyva patakok mentén védekeznek, nagyon sok településen áll a víz, folyamatosan szivattyúznak.
Izsófalván és Korláton felkészültek több tucat ember kitelepítésére, de egyelőre még senkinek sem kellett elhagynia otthonát, Jósvafőn pedig a barlangból árad ki a víz, itt ez jelenti a legnagyobb gondot - tette hozzá az igazgató-helyettes.
ma.hu
2006.06.04. 15:50