Todd Allen és kutatócsoportja ötvennégy önként jelentkezőnél vizsgálta a bőr érzékenységét, akik közül harmincan viseltek tetoválást valamely testrészükön. A bőrfelület tapintási ingerekre adott reakcióinak erősségét az érzésmérőnek – idegen szóval aesthesiometer – nevezett eszközzel rögzítették (az érzésmérő két műanyag darabból áll, amelyek egymással szemben ellentétes irányban eltávolíthatóak). A két érzékelőt csak akkor érezzük két különálló pontnak, ha meghatározott távolságra vannak egymástól: ez a távolság a háton például nagyjából hét centiméter, a nyelv hegyénél viszont mindössze fél milliméter.
A kutatók ötféle testtájon vizsgálták a tetovált és a tetoválatlan bőrfelületek érzékenységét: a hát alsóbb részein, a vádlik hátsó részén, az alkar belső felületén, a mutatóujj hegyénél, illetve az arc egyes pontjain. A tetovált résztvevők tetoválatlan testrészein, illetve a tetoválással nem rendelkező vizsgálati alanyok bőrfelületeinek érzékenységében nem lehetett jelentős különbségeket kimutatni. A tetovált testfelületeken azonban némileg alacsonyabb értékeket mértek: az egyik résztvevőnél például a jobb láb tetovált bőrfelülete jóval kevésbé volt érzékeny a tapintásra, mint a bal láb tetoválástól mentes része (az “érzékenység” ebben az esetben azt jelentette, hogy az említett vizsgálati alany a jobb lábán ugyanazt a távolságot egyetlen pontnak érezte, míg a másik láb esetében már két különálló pontnak).
“Az érzékenységben mért csökkenés nem nevezhető igazán jelentősnek, de egyértelműen szignifikáns különbség mutatkozott a tetovált és a nem-tetovált testrészek között” - olvasható a NewScientist hírportálján.
A kutatócsoport még nem talált minden tekintetben elfogadható magyarázatot arra, hogy mi okozza a tetovált bőrfelületek érzékenységében mérhető csökkenést. Lehetséges, hogy a különbség oka a tetoválási eljárás során az idegek ismétlődő, többszöri ingerlése, amelynek hatására az érintett idegek gátlódnak és némileg veszítenek érzékenységükből. “Az is elképzelhető, hogy a tetoválás folyamán károsodnak a tapintási ingerek érzékeléséért felelős receptorok, ezek azonban idővel képesek a regenerációra, így ez az eshetőség a legkevésébé valószínű” – tette hozzá Allen.
A kutatócsoport a Society for Neuroscience idei, atlantai konferenciáján mutatta be eredményeit.