Engedélyt adott keddi rendkívüli ülésén a fővárosi önkormányzat városképvédelmi bizottsága a margitszigeti úszó Európa-bajnokság rendezéséhez szükséges építmények több mint 11 ezer négyzetméternyi közterület-használatához.
A testület Horváth Gyula (MSZP) alelnök előterjesztésében tárgyalt újból a kérdésről, miután múlt szerdán a kormánypárti és az ellenzéki képviselők szavazategyenlősége miatt nem hoztak végleges döntést. Ezúttal a kormánypárti többség szavazataival döntöttek az engedély megadásáról; a képviselők ugyanakkor egyhangúlag "tűrhetetlen, felháborító" dolognak tartották, hogy az Eb szervezői "a testület nyakába kívánják varrni az el nem végzett munkájukból fakadó felelősséget".
Egyetértettek Ráday Mihály érvelésével, aki abszurd helyzetnek minősítette, hogy egy építkezés végén kér valaki engedélyt az adott munkához. A szocialista politikus szerint egy szakbizottságtól jogosan várható el, hogy döntése előtt mérlegelje a körülményeket.
Endrédy István (MKDSZ) bizottsági elnök közölte: ez esetben a jó cél ellenére bizonyítható törvénysértések történtek. Véleménye szerint szégyen a jogállamiságra, "ha lehet ebben az országban elmegyógyintézetbe valónak minősíteni azt, aki jogszabálysértést tesz szóvá".
Marsi Péter Pál (MIÉP) emlékeztetett rá, hogy ez ügyben számos politikai döntés miatt alakult ki a jelenlegi helyzet. A Fővárosi Közgyűlés például az aggályok ellenére támogatta azt, hogy a Lágymányos helyett a Margitszigeten legyen az Eb. Politikai döntésnek tartotta azt is, hogy a beruházásra ígért pénzt jelentősen lefaragták. Mint mondta, mindezek miatt a szavazásnál csak tartózkodni lehetett.
Kammerman Csaba (MKDSZ) éles szavakkal utasította vissza Gyárfás Tamásnak, a Magyar Úszó Szövetség és a szervező bizottság elnökének a bizottságra tett sértő szavait. Hangsúlyozta, hogy amikor törvényeket, előírásokat nem tartanak be az építők, nincs például építési engedély, fákat vágnak ki, rombolják a zöld területet, a bizottságnak kötelessége felhívni a figyelmet a környezet pusztítására. Kilátásba helyezte, hogy a múlt hetihez hasonló nyilatkozata esetén beperlik Gyárfás Tamást, aki akkor kétségbe vonta azon képviselők elmeállapotát, akik nem szavazták meg az engedélyt.
"Nagyon örülök, hogy megalapozott döntés született, és sajnálom, ha a múltkori, elutasító határozat után kifakadtam, utólag is elnézést kérek, minden önkormányzati képviselő munkáját tisztelem - mondta Gyárfás Tamás az MTI érdeklődésére. - Ugyanakkor nem hiszem, hogy az 1896-os athéni olimpiáig visszamenően bárhol előfordult volna egy kontinensbajnokság esetén, hogy ideiglenesen sem adjanak engedélyt egy tribün építésére. De még egyszer köszönöm a bizottságnak, hogy a kéthetes ülésszakkal szemben beiktatott egy rendkívüli ülést."
Gyárfás hozzátette, az úszószövetségnek annyi köze van az építkezéshez, mint a portásnak, a MÚSZ az Eb rendezésére és lebonyolítására vállalkozott.
"Lehet, hogy mi kapjuk a fair play-díjat, mivel nem mondhatják, hogy kihasználjuk a hazai pálya előnyét és Cseh Laciék alaposan kiismerik majd a medencét. Naivitás azt hinni, hogy ha kész az uszoda, kezdődhet a verseny. Akkor még rengeteg engedélyre van szükség, jön például a Köjál vagy hitelesíteni kell a medencéket. A kivitelező KÉSZ Kft. vezetője most azt üzente, május 25-én megmondja, kitől mit vár az engedélyek felgyorsítása érdekében."
Gyárfás a 2012-es labdarúgó Eb-re benyújtott magyar-horvát pályázat hazai szervezőbizottságának első embereként meghívta az UEFA vezetőit az úszó Eb-re, de - amint most jelezte -, nem biztos, hogy a kontinensbajnokság jó referenciának bizonyul majd.
Bartolo Consolo, az európai úszó szövetség (LEN) elnöke április végi látogatásán kétségének adott hangot, hogy egyáltalán készen lesznek-e az új medencék a július 26.-augusztus 6. között esedékes Eb-re. Amennyiben nem sikerül megrendezni az Eb-t, a szervezőknek egymillió eurót kell fizetniük.
hirado
2006.05.09. 21:05